V New Yorku byla odhalena největší socha nosorožců na světě. Zobrazuje poslední tři nosorožce tuponosé

Ve čtvrtek byla v New Yorku odhalena největší socha nosorožců na světě. Její autoři tím chtějí upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a nutnost omezit poptávku po rohovině. Zobrazuje poslední tři žijící jedince nosorožce tuponosé (bílé) severní, kteří patří zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.

Socha nese název „The last three“, který ve volném překladu znamená poslední tři, a lidé jí najdou na náměstí Astor Place v jižní části Manhattanu. „New York jsme vybrali proto, aby byla socha co nejvíce vidět,“ uvedla při jejím odhalení Gillie Schattnerová. Sochy stojí jedna na druhé, přičemž prostřední zvíře je vzhůru nohama. Skulptura je vysoká asi pět metrů a podle autorů je největší sochou nosorožců na světě.

Ceremoniál doprovázela píseň „The Last Animals“ (Poslední svého druhu), kterou pro stejnojmenný film složil původem jihosúdánský umělec Emmanuel Jal. I tato píseň je stejně jako socha vzdáním úcty posledním třem nosorožcům bílým severním. Manželé odhalení sochy doprovázejí i kampaní Goodbye Rhinos (Sbohem, nosorožci), jejímž cílem je přispět k pochopení veřejnosti, v jak velkém ohrožení nosorožci jsou. Zároveň doufají, že jejich kampaň přispěje k ukončení obchodování s rohovinou.

Poslední možností na rozmnožení je umělé oplodnění

Socha zobrazuje poslední tři žijící nosorožce tuponosé (bílé) severní Sudána, Nájin a Fatu, kteří patří zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem a od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Čtvrtý jedinec převezený do parku z východočeské zoo, samec Suni, uhynul stářím v roce 2014.

„My sami sice nosorožcům bílým severním ještě sbohem nedáváme a díky výsledkům naší práce v posledních dvou letech jsme přesvědčeni, že je možné je zachránit, za snahu upozornit na kritickou situaci nosorožců jsme však Gilie a Marcu Schattnerovým vděční. Ještě lepší by pak bylo, kdyby se skutečně podařilo omezit obchodování s rohovinou. Tím by se zlepšila situace pro všechny nosorožce na světě,“ uvedl Přemysl Rabas, ředitel dvorského safari parku.

Safari Park Dvůr Králové je jedinou zoologickou zahradou, kde se podařilo nosorožce bílé severní odchovat. Poslední tři zvířata se však nemohou rozmnožit přirozenou cestou, proto dvorský safari park vede snahy o jejich záchranu pomocí technik umělé reprodukce.

Tagy: