V New Yorku je tygřice nakažená koronavirem. Zoologická zahrada ji izolovala od ostatních šelem

Nadia, tygřice ze Zoo v Bronxu v New Yorku, se stala prvním zvířetem svého druhu, které bylo pozitivně testováno na koronavirus. Testy neprokázaly zatím nákazu i u jiných zvířat, dýchacími potížemi trpí ale i několik dalších šelem.
Tygr
Tygr
undefined

reklama

Čtyřletá samice malajského tygra byla poté, co ji začal trápit suchý kašel, testována na koronavirus. Výsledek byl pozitivní. Její stav je ale dobrý a očekává se, že se zotaví. Ve zprávě to uvedla Bronx Zoo Wildlife Conservation Society.

Vzorky od Nadie byly odebrány a testovány poté, co tygřice – a dalších pět tygrů a lvů v zoo – začala vykazovat příznaky respiračního onemocnění. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) zatím ale žádná jiná zvířata v zoo nevykazují příznaky. Pozitivní test na COVID-19 byl potvrzen Národní veterinární laboratoří USDA se sídlem v Ames v Iowě.

Šelma byla testovaná preventivně. Vše, co se z výsledků zjistí, by mělo přispět k dalším informacím o nemoci COVID-19.

Přestože postižená zvířata trpí nechutenstvím, díky veterinární péči se jim daří dobře a jsou sledována ošetřovateli. Není známo, jak se bude toto onemocnění vyvíjet u velkých koček, protože různé druhy mohou na nové infekce reagovat různě, ale všichni věří v zotavení nádherných šelem. Podle všeho zvířata nakazil člověk, který se o ně staral a potvrdila se u něj nákaza.

Zoologická zahrada zavedla preventivní opatření pro všechny zaměstnance, kteří se o zvířata starají, aby se zabránilo dalšímu nakažení kterékoliv z dalších koček v zoo.

Zahrada v dopise poděkovala za spolupráci a podporu Newyorské státní diagnostické laboratoři na Cornell Unversity a University of Illinois College of Veterinary Medicine Veterinary Diagnostic Laboratory, kde proběhlo počáteční testování vzorků z tygřice. Na odhalení se podílela i Národní laboratoř veterinárních služeb USDA, kde bylo provedeno potvrzující testování.

COVID-19 je onemocnění způsobené koronavirem známým jako SARS-CoV-2. Předpokládá se, že virus byl poprvé přenesen na lidi na trhu s potravinami, kde se obchodovalo s volně žijícími živočichy v čínském městě Wu-chan. Neexistuje zatím ale žádný důkaz, že zvířata hrají roli v přenosu COVID-19 na jiné lidi, než je počáteční událost na trhu ve Wu-chanu, a neexistuje žádný důkaz, že jakákoli osoba byla v USA infikována COVID-19 v USA zvířaty, včetně domácích zvířat.

Všechny čtyři zoologické zahrady a akvárium, které patří pod vedení Bronx Zoo Wildlife Conservation Society, byly od 16. března dočasně uzavřeny. 

reklama

reklama