V Nizozemsku jednal soud o návratu dětí a žen islámských bojovníků

Zatímco 23 žen IS zůstane v táboře, nizozemský soud rozhodl, že jejich děti, kterých je 56, musí stát vrátit zpět do Nizozemí.
děti a ženy islámských bojovníků v táboře v Sýrii
děti a ženy islámských bojovníků v táboře v Sýrii
foto youtube NRC

reklama

Nizozemský server uvádí názor právníků, podle kterých je nezákonné bránit návratu do vlasti. Server uvádí: „Nizozemsko má za povinnost chránit zájmy a práva svých státních příslušníků, a to zejména pokud se jedná o děti.“ Panuje obava, že kurdské síly nedovolí návrat pouze dětem bez jejich matek. Nastane situace, kdy bude muset nizozemská vláda řešit návrat žen i dětí. Proto by se vláda bez jakéhokoli nátlaku měla tímto problémem zabývat.

Trýznivý dětský osud

V posledních letech se stávalo, že do války v Sýrii a Iráku cestovaly rovněž ženy na pomoc Islámskému státu. Dnes jsou v táborech hlídaných Kurdy a chtějí se vrátit zpět do Nizozemí, ale nizozemské úřady je odmítají. Nizozemský server komentuje záležitost tak, že pokud jde o děti, měla by nizozemská vláda zaujmout jasný názor a měla by být znepokojena trýznivým osudem dětí. Jsou oběťmi jednání své matky nebo rodičů. Server uvádí, že se jedná o děti mladší dvanácti let a některým je i méně než šest let. Nizozemský soud tvrdí, že u žen je to jiná situace, neboť se úmyslně rozhodly cestovat do oblasti konfliktu a tam se připojit k Islámskému státu.

Dnes nizozemský kabinet a premiér Mark Rutte budou o všem podrobně jednat a americká vláda se rozhodla Nizozemsku pomoci.

Právník André Seebregts pro server Trouw uvádí, že do dvou týdnů by mělo být jasno, jak bude rozhodnuto u dětí umístěných v detenčních táborech v Sýrii. Zda se vrátí rovněž se svými matkami, nedokáže odhadnout. Navíc uvádí: „Kurdové již několikrát dali najevo, že nehodlají děti od matek oddělovat.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!