V Nizozemsku vydali první genderově neutrální pas

Nizozemsko vydalo svůj první genderově neutrální pas. Do kolonky pohlaví umožnili jednomu obyvateli zapsat písmeno X místo běžného M pro muže a V pro ženu.
NIzozemsko - první genderově neutrální pas
NIzozemsko - první genderově neutrální pas
Pixabay

reklama

Leonne Zeegers (57) je prvním obyvatelem Nizozemska, který nosí v pasu písmenko X. Narodil se jako muž a v roce 2001 se nechal přeoperovat na ženu. Nyní se Zeegers označuje jako intersex.

Okolo čtyř procent obyvatel Holandska se řadí do skupiny lidí, kteří své pohlaví označují slovem „inter“. Tito lidé se necítí být ženou ani mužem a označení muž nebo žena je pro ně omezující.

Pro tyto osoby je v několika státech v Evropě stanoveno třetí pohlaví. Nejnověji o tom rozhodl ústavní soud v Rakousku, který uznal existenci třetího pohlaví. Podle něj mají lidé s nejednoznačným pohlavím právo mít tuto skutečnost zaznamenanou v oficiálních dokumentech.

Podobná situace je i u našich západních sousedů, kde přistoupili na kompromis. V už od roku 2013 je v Německu možné ve zvláštních případech nechat kolonku dítěte prázdnou. Naproti tomu v některých státech pokusy o změnu v zákoně soudy razantně odmítly. Například ve Francii žádala 65letá intersexuální osoba o zápis výrazu „neutrální“ do kolonky pohlaví. Podle nejvyššího soudu by se pro zavedení třetího pohlaví muselo změnit mnoho zákonů.

O změnu v legislativě usilují i skupiny LGBT v Nizozemsku. To, že úřady vydaly první takový pas je pro ně velkým krokem k tomu, aby tato varianta byla umožněna komukoliv.

reklama

reklama