V Oceánii evakuovali kvůli sopce kompletně celý ostrov

Žít v sousedství aktivního vulkánu není žádný med. Své o tom ví i obyvatelé ostrova Ambae, který je součástí souostroví Vanuatu v Oceánii. Úřady tam podle serveru stanice BBC kvůli nebezpečí sopečné erupce už podruhé v průběhu necelého roku nařídily kompletní evakuaci ostrova.
Vulkán Manaro Voui
Vulkán Manaro Voui
Youtube/Guardian News

reklama

Sopka Manaro Voui se začala probouzet loni v srpnu. Tehdy vláda poprvé nařídila evakuaci všech přibližně 11 tisíc obyvatel ostrova. Nyní se situace opakuje. O víkendu totiž odborníci zaznamenali „menší erupci“ během které vycházel z kráteru popel a létaly žhavé kameny. Tuto aktivitu zaznamenala také družice amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Úřady nechtějí nic podcenit. Sopka Manaro Voui, která měří necelých 1 500 metrů, je považována z hlediska erupcí za jednu z nejnebezpečnějších na světě. Výbuch může nastat prakticky kdykoliv. Celé souostroví Vanuatu leží v pásmu takzvaného Ohnivého kruhu. To je pásmo okolo Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení. V této oblasti o celkové délce 40 000 km se nachází 452 sopek a odehrává se tam přibližně 90 % všech zemětřesení na planetě.

Takhle vypadá tichomořský ráj pokrytý popelem:

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!