V Paraguayi prchlo z vězení 75 nebezpečných členů brazilského gangu. Policie našla vykopaný tunel, může jít o lest

Nejméně pětasedmdesát „vysoce nebezpečných“ vězňů uteklo v neděli vykopaným podzemním tunelem z paraguajského vězení. Informovala o tom s odkazem na tamní ministerstvo vnitra CNN i další americká média.
Policejní hlídka u vchodu do vězení ve městě Pedro Juan Caballero
Policejní hlídka u vchodu do vězení ve městě Pedro Juan Caballero
Reprofoto: CNN

reklama

Většina uprchlých vězňů patřila do brazilského zločineckého gangu známého jako „PCC“ – Primeiro Comando da Capital nebo First Capital Command (První velení hlavního města).

Tunel s osvětlením? Policie našla pytle se zeminou

Uprchlí vězni měli vykopat podzemní chodbu, jakou vídáme ve filmech, dokonce s vnitřním osvětlením, uvedla policejní mluvčí Elena Andrada podle AFP. Úředníci měli nalézt v celách až dvě stovky pytlů naplněné zeminou.

Ministr vnitra Paraguaye Euclides Acevedo uprchlíky označil za „vysoce nebezpečné“ vězně a uvedl, že někteří z nich už možná překročili hranice do Brazílie. Acevedo také uvedl, že policie v Pedro Juan Caballero, ve městě hraničícím s Brazílií, kde se nachází vězení, je po „masivním“ úniku z vězení v „maximální pohotovosti“.

Kokain zabíjí

Kokainové gangy ve velkém ničí lesy Střední Ameriky. Jak tomu zabránit?

Ředitel věznice a několik dalších lidí propuštěno

Po incidentu byl ředitel věznice spolu s dalšími šesti vězeňskými představiteli příhraničního brazilského městečka propuštěn. „Je zřejmé, že personál nic nevěděl, nic neudělal,“ uvedla ministryně spravedlnosti Cecilia Perez podle serveru New York Post.

Ministr vnitra však v prohlášení varoval, že samotný tunel může být pouze krycí lstí, která může zakrývat možnou spoluvinu vězeňského personálu – a že je možné, že vězňům mohlo být povoleno opustit vězení hlavní branou.

Největší a nejlépe organizovaný kriminální gang v Brazílii

Pět dodávek, o nichž policie věří, že byly použity při útěku, bylo nalezeno v brazilském městě Ponta Pora, které je od paraguayského města Pedro Juan Caballero odděleno jen jednou třídou.

Mocný gang PCC je podle nadace InSight Crime, která studuje organizovaný zločin v Americe, „největší a nejlépe organizovaná zločinecká organizace v Brazílii“. Jedná se skupinu obchodující se zbraněmi a drogami.

Ačkoliv PPC sídlí v São Paulu, největším a nejbohatším městě Latinské Ameriky a celé jižní polokoule a sedmé největší světové metropole, jeho moc přesahuje hranice do zemí, které nemají pevně v rukou jiné kriminální organizace, tvrdí InSight Crime. Skupina tak rozšířila svou působnost jak do okolních jihoamerických zemí, tak i v celosvětovém měřítku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!