V Patagonii uniklo do přírody 40 tisíc litrů ropy. Námořnictvo a těžařská firma se snaží minimalizovat škody

Chilské námořnictvo v neděli potvrdilo únik čtyřiceti tisíc litrů surové nafty v odlehlé nedotčené oblasti jihoamerické Patagonie v oblasti ostrova Guarello. Podle zahraničních agentur zatím námořnictvo spolu s těžební společností pracuje na zmírnění dopadů na životní prostředí.
Záliv zasažený únikem ropy
Záliv zasažený únikem ropy
@infogatecl / Twitter

reklama

V prohlášení chilského námořnictva se podle agentury AP uvádí, že úřad obdržel v sobotu od chilského těžebního holdingu CAP hlášení o úniku u ostrova Guarello, který se nachází téměř tři tisíce kilometrů jižně od hlavního města Chile Santiaga. Tato oblast s důležitou biologickou rozmanitostí je jedna z nejméně člověkem dotčených na naší planetě.

Únik na pevnině, zasaženo je však i moře

„Jednotkám bylo nařízeno, aby se okamžitě přesunuly do oblasti a zhodnotily, co se stalo, aby kontrolovaly a zmírňovaly možné škody způsobené během této naléhavé události,“ citoval server Deutsche Welle vyjádření tamního námořnictva.

Plasty stále více znečišťují moře a oceány

Chile zakázalo igelitky. Místní vědci nezaháleli a vymysleli tašku rozpustnou ve vodě

Podle informací agentury Reuters těžební společnost informovala, že k úniku došlo v jejím pevninském terminálu na ostrově Guarello, přičemž ropa se rozšířila do vod Jižního Pacifiku.

Únik má být již izolován

Chilské námořnictvo uvedlo, že za účelem kontroly škod spojených s únikem rozmístilo v postižené oblasti své lodi a že bylo zahájeno vyšetřování. „Řídící centrum pro boj s mořským znečištěním bylo aktivováno,“ sdělil velitel třetí námořní zóny v tamní oblasti Ronald Baasch pro místní média.

Těžební společnost CAP vydala prohlášení, v němž tvrdí, že incident byl izolován. Proti zamezení dalšímu rozšíření úniku, který zasáhl záliv, do moře, měla společnost instalovat kontejnerové pouzdro. CAP také okamžitě začal s odstraňováním ropy z okolního prostředí.

Patagonie je jedním z člověkem nejméně dotčených míst na Zemi.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!