V Poličné na Vsetínsku někdo tráví kočky karbofuranem. Malé množství jedu může zabít i člověka

V Poličné na Vsetínsku někdo tráví domácí kočky. Používá k tomu zakázaný a smrtelně nebezpečný pesticid karbofuran. Podle místních lidí pachatel zabil už desítky koček a pátrá po něm policie. V obci mají strach. Už relativně malé množství tohoto jedu, může zabít i člověka.
24. 4. 2018 ZPRÁVY: V POLIČNÉ NĚKDO TRÁVÍ KOČKY KARBOFURANEM, HROZÍ MU TŘI ROKY VĚZENÍ
24. 4. 2018 ZPRÁVY: V POLIČNÉ NĚKDO TRÁVÍ KOČKY KARBOFURANEM, HROZÍ MU TŘI ROKY VĚZENÍ

reklama

„Zemřely mi tři kočky. My jsme je vlastně našli mrtvé na zahradě,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima chovatelka koček z Poličné Martina Fialová. „Teď, když nám umřel Čert, což bylo vlastně tady to poslední zvíře, tak už mi došla trpělivost a rozhodl jsem se podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ upřesnil Radim Vrána.

Poslední uhynulou kočku proto nechal poslat na odbornou expertízu a výsledek mu vyrazil dech. Pitva totiž prokázala otravu zakázaným karbofuranem. „Karbofuran je velmi prudký jed, který se dříve používal hlavně v zemědělství na likvidaci různých škůdců. Pravděpodobně si tu někdo ze své zemědělské činnosti schoval protizákonně,“ vysvětlil ochránce přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek.

Traviči hrozí až tři roky v

ilustrační foto

Jak zamezit týrání zvířat? Příznaky bývají často dobře rozpoznatelné

Travič má podle místních na svědomí desítky koček

Mrtvé kočky nacházejí lidé v okruhu jen asi tří ulic. Místní tvrdí, že za poslední tři roky to mohlo být přibližně 30 zvířat. „Prověřujeme, zda nebyl spáchaný trestný čin týrání zvířat. Za tento trestný čin lze uložit odnětí svobody až tři léta,“ řekl mluvčí vsetínských policistů Vladislav Malcharczik.

„Jelikož tady toto celé se odehrává vždycky někdy od března do října, kdy začne tady zahrádkářská v podstatě jak kdyby sezóna a vedle nás je zahrádkářská kolonie, máme podezření na to, že v podstatě někdo ze zahrádkářů,“ upozornil Vrána.

Na schůzi zahrádkářů se vydal i starosta Poličné. „Vzali to za hloupost, že přece na svých zahrádkách nebudou používat pesticidy, které by mohli ohrozit i je,“ popsal stanovisko zahrádkářů starosta Vladimír Místecký. „Podle mě hloupost, protože zahrádkáři jsou rádi, když tu mají kočky a bývali tu, že nám chytají myši,“ doplnil jeden z tamních zahrádkářů. Zda se podaří traviče koček vypátrat, budeme samozřejmě pozorně sledovat. 

reklama

reklama