V Portugalsku někdo vybrakoval armádní sklady. Ukradené zbraně se mohou dostat k teroristům

Portugalská armáda řeší od minulého týdne pořádný průšvih. Z její základny v Tancosu ležícím asi 100 kilometrů severovýchodně od Lisabonu totiž někdo nepozorovaně odcizil velké množství granátů, trhavin, munice, protitankových granátů a dalšího vojenského vybavení. V posledních dnech vypluly na povrch nové a znepokojující informace.
Portugalská armáda
Portugalská armáda
Youtube/Portugese Army

reklama

Loupež měla proběhnout ve středu v noci pod rouškou tmy. Sloužící vojáci si toho, že něco není v pořádku, všimli až v momentě, kdy pachatelé byli i s cenným lupem pryč. Na několika místech „ostře“ střežené základny navíc už přes dva roky nefungují bezpečnostní kamery, píše server RT. Právě tudy měli pachatelé do základny vniknout.

Seznam odcizených věcí přinesl až španělský server

Portugalská armáda se svým selháním pochopitelně příliš chlubit nechtěla. Není tak divu, že případ odmítala jakkoliv rozebírat. Ministr obrany José Azeredo Lopes se pak omezil pouze na konstatování, že celá operace byla provedena velmi profesionálně a že je situace vážná.

S konkrétním soupisem věcí, které byly odcizeny, tak přišel až španělský server El Español. Podle jeho redaktorů zmizelo ze dvou různých skladů 150 ručních granátů, 18 granátů se slzným plynem, 44 protitankových granátů, více než 350 kusů různých druhů trhavin a téměř 1500 zásobníků s municí.

Vojenský generál Frederico Rovisco Duarte se nechal slyšet, že odcizené věci nebyly vybrány náhodně, a že pachatel musel dobře vědět, pro co si přichází. Svědčit o tom má i výběr dvou skladů, které neleží na kraji areálu: „Ať už zbraně odcizil kdokoliv, tak musel moc dobře vědět, co se ve skladech nachází, protože si nevybral dva sklady nejblíže vstupu. Budou se z toho muset vyvodit určité důsledky.“

Pět velitelů je postaveno mimo službu. Zbraně zřejmě skončí na černém trhu

Zmíněnými důsledky minimálně bude postavení pěti velitelů mimo službu, a to po celou dobu průběhu vyšetřování. Ačkoliv podle generála Duarta nenesou zmínění velitelé za celou situaci přímou odpovědnost, ve službě tou dobou byly jejich jednotky, které zodpovídaly za zabezpečení a hlídání skladů.

Ministr obrany podle deníku The Guardian nevyloučil, že by se odcizené zbraně mohly skrze ilegální prodej potencionálně dostat do rukou teroristů: „Je jasné, že všechny věci už jsou na cestě na černý trh a později by mohly být použity k různým účelům.“

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa požaduje, aby se zbraně co nejrychleji vypátraly a všichni, kdo jsou za jejich zmizení zodpovědní, byli postaveni před spravedlnost. Dopomoci by k tomu dle něho měla spolupráce všech zemí NATO.

Zbraně zmizely také v Německu

Velice podobnou situaci s odcizeným vojenským vybavením řešili poměrně nedávno také na severu Německa. Zde ovšem škoda vzniklá zmizením výbavy nebyla tak vážná. Z tamního vojenského skladu byly v polovině května odcizeny dvě odstřelovací pušky, jedna pistole, jedna signální pistole na světlice, prázdné zásobníky na munici, dva radiové vysílače a stejný počet dalekohledů.

reklama

reklama