V rakouském Lustenau se rozloučili se zimou rekordně vysokou vatrou

Skupinka místních tu zapálila v noci ze soboty na neděli něco, co organizátoři celé akce nazvali „největší táborák na světě“. A těžko s nimi nesouhlasit. Oheň dosahoval skoro 61 metrů a přepsal dosavadní světový rekord.
Rekordně vysoká vatra
Rekordně vysoká vatra
AP Media
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skupinka obyvatel městysu Lustenau poblíž švýcarských hranic stavěla konstrukci tři měsíce. Její spálení pak v sobotu v noci zabralo asi půl hodiny. Vatra pokořila předchozí rekord z norského Alesundu z roku 2016, kde oheň dosahoval "pouhých" 47 metrů. Marco Hollenstein, jeden ze skupiny místních, podle agentury AP uvedl, že stavba byla nakonec ještě vyšší, než původně plánovali.

Základy rekonstrukce
Autor: AP Media Základy rekonstrukce

Pro západní Rakousko je zapalování ohňů tradiční proces loučení se se zimou. Takzvaný Funken neboli jiskra je návratem k pohanské tradici, kdy Rakušané odhánějí chladné počasí a vítají jaro.

Celá rekonstrukce před zapálením
Autor: AP Media Celá rekonstrukce před zapálením

Vatra se ale setkala i s kritikou. Rakouský ekolog Franz Stroehle se nechal slyšet, že oheň byl pouze zdrojem škodlivých částic, což vysílá v době, kdy se odehrávají největší změny klimatu, skutečně „špatný signál“.

Reklama
Reklama