V rakouském Lustenau se rozloučili se zimou rekordně vysokou vatrou

Skupinka místních tu zapálila v noci ze soboty na neděli něco, co organizátoři celé akce nazvali „největší táborák na světě“. A těžko s nimi nesouhlasit. Oheň dosahoval skoro 61 metrů a přepsal dosavadní světový rekord.
Rekordně vysoká vatra
Rekordně vysoká vatra
AP Media

reklama

Skupinka obyvatel městysu Lustenau poblíž švýcarských hranic stavěla konstrukci tři měsíce. Její spálení pak v sobotu v noci zabralo asi půl hodiny. Vatra pokořila předchozí rekord z norského Alesundu z roku 2016, kde oheň dosahoval "pouhých" 47 metrů. Marco Hollenstein, jeden ze skupiny místních, podle agentury AP uvedl, že stavba byla nakonec ještě vyšší, než původně plánovali.

Základy rekonstrukce
Autor: AP Media Základy rekonstrukce

Pro západní Rakousko je zapalování ohňů tradiční proces loučení se se zimou. Takzvaný Funken neboli jiskra je návratem k pohanské tradici, kdy Rakušané odhánějí chladné počasí a vítají jaro.

Celá rekonstrukce před zapálením
Autor: AP Media Celá rekonstrukce před zapálením

Vatra se ale setkala i s kritikou. Rakouský ekolog Franz Stroehle se nechal slyšet, že oheň byl pouze zdrojem škodlivých částic, což vysílá v době, kdy se odehrávají největší změny klimatu, skutečně „špatný signál“.

reklama

reklama