V rakouských a bavorských Alpách hrozí laviny. Některá střediska už se musela evakuovat

Husté sněžení trápí Bavorsko a Tyrolsko už od víkendu. Vyžádalo si už několik lidských životů a komplikace v letecké i silniční dopravě. V úterý přišla další studená fronta, která s sebou přinesla další desítky centimetrů sněhu. Nebezpečí vzniku lavin je stále větší.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

„Sněhový chaos“ -  tak označují německá a rakouská média situaci, která u nich po víkendu nastala. Komplikace nastaly například na letišti v Mnichově, kde pracovníci sotva stíhali odklízet čerstvý sníh z letištních drah.

Sněhová kalamita si vyžádala už několik mrtvých

Dva mladí lidé byli pohřešováni už od 5. ledna v Rakousku v oblasti Schnidlmaisalm. Osmadvacetiletý muž a třiadvacetiletá žena šli doplnit krmení do krmelců pro volně žijící zvířata. Záchranáři je našli až v pondělí odpoledne téměř dva metry pod sněhem. Pravděpodobně se na ně sesunula lavina. Podle záchranářů měli oba sněžnice, ale neměli žádné lavinové vybavení. Další dva lidé skončili pod lavinou už v neděli. Čtyřiadvacetiletá snowboardistka a pětatřicetiletý Slovinec zahynuli ve sněhu.

Varování před lavinami stále pokračuje

Úroveň lavinového nebezpečí se v Bavorsku a Tyrolsku dostala už na čtvrtý nejvyšší stupeň. S každým dalším centimetrem nového sněhu se lidé v Alpách oprávněně obávají o své životy. Pouze nepatrná vibrace může spustit lavinu a způsobit tak katastrofu.

 

První lyžařské středisko se evakuovalo v pondělí v Rakousku. Středisko Hochkar v nadmořské výšce 1770 metrů opustilo celkem 100 lidí včetně turistů, obyvatel městečka a obsluhy v dlouhém konvoji aut, který pomalu jel za sněžným pluhem, odstraňujícím sníh ze silnice. Celá cesta trvala kolem jedné hodiny.

Komplikace v dopravě

Kvůli nekončícímu sněžení vznikají obrovské komplikace v dopravě. Některé horské silnice jsou uzavřeny kvůli hrozbě laviny. V rakouském Hochfilzenu zase strojvůdci vlaků ÖBB musí pod hromadou sněhu hledat koleje.

Vlaky stojí i v Bavorsku. Regionální spoje stále trpí a děti se tak mohou radovat, protože až do pátku zůstanou některé školy zavřené. Nevyučuje se ani v rakouském Salzburku. Tam děti zůstanou doma minimálně dnes a ve středu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!