V Rumunsku vypustili na památku obětem revoluce přes tisíc balónků. Bývalý prezident je obviněn z podílu na tehdejších úmrtích

Tisíce lidí v neděli pochodovaly v rumunském hlavním městě Bukurešti v rámci pietní vzpomínky na ty, kteří přišli o život během revoluce před třemi desetiletími, která vedla k pádu komunistické diktatury Nicolae Ceaușesca. Na jejich počest lidé vypustili do nebe přes tisíc balónků. V současné době probíhá soud s bývalým rumunským prezidentem, který je obviněn ze zločinů proti lidskosti, informovala agentura AFP.
Lidé na shromáždění v Bukurešti
Lidé na shromáždění v Bukurešti
@TrendyPulseNg/Twitter

reklama

Lidé účastnící se pochodu uctili památku na náměstí Revoluce minutou ticha, po které pustili do vzduchu stovky nafukovacích balónků, které podle organizátorů reprezentovaly 1142 lidí zabitých během povstání v roce 1989.

 

Chceme znát pravdu o prosinci 1989

„Chceme znát pravdu o prosinci 1989,“ uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis, který spolu s některými dalšími ministry uctil památku položením pamětních věnců. „Chceme, aby vinní byli souzeni a aby byla vykonána spravedlnost,“ dodal.

Vrah ukryl tělo dívky v sudu s kyselinou, Rumunsko demonstruje za její smrt

VIDEO: Demonstranti v Rumunsku ze smrti dívky viní policii

Bývalý rumunský prezident Ion Iliescu je v současnosti obviněn ze zločinů proti lidskosti v rámci jeho údajné role během posledních dnů tehdejší revoluce. „Díky těm, kteří zemřeli v prosinci 1989, můžeme žít ve svobodné zemi,“ uvedla dvaapadesátiletá účastnice shromáždění.

Ceaușescu zastřelen dva dny po zatčení

Bývalý prezident Rumunské socialistické republiky (ve funkci 1967–1989), Nicolae Ceaușescu povolal 22. prosince 1989 proti demonstrantům armádu a ozbrojené složky, v důsledku čehož měly být zraněny a zabity až stovky lidí. Přesné počty nejsou známy a v průběhu let se měnily. Velká část obětí však podle AFP měla zemřít údajně až po svržení Ceaușescu a převzetí moci Iliescuem, který je nyní souzen.

Ceaușescu byl společně se svou ženou zatčen 22. prosince 1989, kdy se snažili uprchnout z Budapeště. Na Štědrý den roku 1989 byli po soudním procesu oba zastřeleni.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!