V Rusku dokončují nejvyšší evropskou budovu. Bude mít 462 metrů

V ruském Petrohradu bude brzy dokončena nejvyšší budova v Evropě. Mrakodrap Lakhta Center se tyčí do výšky 462 metrů a stojí před novým komplexem na nábřeží města. Podle tamních developerů tento 87patrový objekt nejseverněji položeným mrakodrapem na světě, uvedl web CNN.
Lakhta Center Tower
Lakhta Center Tower
@lahtacentre / Twitter

reklama

Mrakodrap Lakhta Center převezme titul nejvyšší evropské budovy od moskevské Federation Tower dokončené v roce 2017, která ční do výše 374 metrů. V Moskvě se rovněž nachází pět ze šesti dalších nejvyšších budov v pořadí, mezi které se vmísil pouze londýnský Shard, který byl s 310 metry nejvyšším na kontinentu v roce 2012.

Devadesátistupňové otočení od paty stavby po vrchol

Mrakodrap se od svých základů směrem k vrcholu otočí o 90 stupňů, což z Laktha Center dělá jednu z nejvyšších tímto způsobem designovaných budov na světě.  Základy stavby byly zapuštěny do hloubky 82 metrů, díky čemuž se budova v roce 2015 dostala do Guinessovy knihy rekordů za nejrozsáhlejší betonovou litinu (rekord o dva roky později překonala dubajská stavba).

Fasáda je vyrobena z 16 500 samostatných skleněných tabulí vybavených automatickými uzávěry a ventily navrženými pro redukci tepelných ztrát. Developeři rovněž uvádějí, že nainstalovali řadu dalších environmentálních vylepšení, jako je systém opětovného použití a čištění vody.

Vzhledem k silnému větru, který na vrcholu stavby může dosahovat až 137 km/h v hodině, je konstrukce stavby stabilizována patnácti obvodovými sloupy, které odklánějí váhu pryč od jádra mrakodrapu.

Nejvyšší v Evropě a 13. nejvyšší na světě

Rezidenční a komerční prostory se budou nacházet do výšky 360 metrů, nad nimiž pak bude restaurace a vyhlídková plošina, která nabídne výhledy na Finský záliv. Podle jednoho z architektů projektu Philipa Nikandrova budou exteriéry mrakodrapu dokončeny dokonce letošního léta. Práce na interiéru budou ještě pokračovat v roce 2019.

Budova bude rovněž sloužit jako nové sídlo ruského plynového giganta Gazprom. Ústředí společnosti má zaujmout jednu třetinu mrakodrapu, další třetina je rezervována pro veřejné využití, například pro multifunkční halu, prodejní prostory, zdravotnická a fitness centra nebo vědecké muzeum s planetáriem.

Lakhta Center je nyní 13. nejvyšší budovou na světě.

reklama

reklama