V severním Afghánistánu se shromažďuje kolem 5000 teroristů. Export teroristů IS do světa

Dnes o situaci informoval šéf ruské bezpečnostní služby FSB Alexandr Bortnikov s tím, že teroristé z IS jsou připraveni proniknout na území Ruska a republik Společenství nezávislých států.
teroristé z bývalého IS foto youtube
teroristé z bývalého IS foto youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedná se o ozbrojence v Rusku zakázané organizace Wilayat Khorasan působící nyní v Afghánistánu a Pákistánu, která je odnoží Islámského státu z Levanty a Iráku. Největší část teroristů jsou bojovníci pocházející ze Společenství nezávislých států, kteří válčili na straně IS v Sýrii. V současnosti pronikají přes hranice na území Společenství a Alexandr Bortnikov upozornil, že mají vypracovaný systém, jak se infiltrovat do společnosti, kde se spojí s šéfy místního podsvětí a organizovaného zločinu. Aby získali anonymitu, představují sebe jako imigranty nebo utečence.

„Islamisté byli v Sýrii a Iráku poraženi, přesto představují i dnes nebezpečí. Pokoušejí se členy svých jednotek přeskupit, a to na teritoriích, která nejsou pod kontrolou syrské vlády, nebo se ukrývají v utečeneckých táborech,“ uvedl šéf FSB.

Dalším současným trendem teroristických uskupení IS je, že se snaží své síly „exportovat“ do různých částí světa a zejména do severní Afriky a jihovýchodní Asie.

Alexandr Bortnikov mluvil o taktice zapojovat do teroristických aktivit ženy a děti. Vdovy, ženy a děti pocházející od IS tvoří dnes značnou bezpečnostní hrozbu. Ženy jsou zapojovány do teroristických aktivit a děti jsou od útlého věku vychovávány v atmosféře nenávisti vůči lidem jiných kultur a náboženství.

Islámský stát, Al-Káida a další teroristické organizace jsou v současnosti organizovány na principu sítě. Jsou to propojené autonomní buňky, které se šíří ze Středního východu do Evropy a Asie. Rovněž velké formace ozbrojených banditů míří hluboko do afrického kontinentu a nejvíce působí v Libyi. Nejpalčivější situace je v Afghánistánu.

Z Blízkého východu je 1500 teroristů v EU

„Zahraniční členové IS se po výcviku vracejí do zemí svého původu, kde se usadí a čekají na další instrukce,“ uvedl také již před měsícem Alexandr Bortnikov na mezinárodní konferenci o terorismu, která se konala v Sankt Petěburgu.

Na konferenci uvedl, že před „spícími“ teroristy neleží žádné překážky, ani nemají potíže při hledání způsobu, jak se usadit v některé další zemi, neboť se tváří, že jsou buď ekonomičtí nebo humanitární migranti. Podle šéfa FSB se tak do Evropy dostávají stovky tisíc uprchlíků, kdy mnozí z nich představují bezpečnostní hrozbu. Z pěti tisíc teroristů z Blízkého východu se tisíc pět set dostalo již do zemí EU. „Významnou částí přesouvajících se teroristů jsou přímo jejich lídři, kteří směřují do Evropy a pokračují zde ve své činnosti. Pod velkým utajením vytváří teroristické buňky k navýšení bojového potenciálu již existujících buněk,“ uvedl Alexandr Bortnikov a varoval, že teroristé dnes pracují velice sofistikovaně a věnují velkou pozornost specializaci svých členů a buněk. Je to jednak od způsobu náboru členů až po „experty“ získávající finanční prostředky a zdroje. Existují i specializované jednotky odpovědné za přípravu teroristických útoků.

Mirko Radušević

Reklama
Reklama