V Sydney se poprvé za sto let otevírá nová zoo! K čemu jsou zoologické zahrady dobré?

V sobotu se v australské Sydney otevírá nová zoo. Je ovšem otevření zoologické zahrady, kde jsou zvířata i přes svou vůli, v současné době sporů o právech zvířat namístě?

Zoologické zahrady si od chvíle svého vzniku prošly ohromnou evolucí. Ze začátku vznikaly kvůli chvástání se. Boháči využívali kolekce nejrůznějších druhů zvířat jako možnost poukázat na svou moc. Později se zoologické otevíraly za vědeckými účely. A později se staly turistickými atrakcemi, za které obyčejní lidé platili peníze. Až v 70. letech minulého století se zoologické začaly provozovat primárně za účelem záchrany ohrožených živočišných druhů.

Vědci a specialisté potvrzují, že za posledních 50 let se výrazně zlepšily podmínky v zoo - výběhy pro zvířata, potrava i hygiena a zdravotní péče. Mnozí ale nesouhlasí a tvrdí, že do zoologických by se mělo investovat mnohem více.

Nová zoo v Sydney bude mít 40 kilometrů čtverečních a bude vlastnit největší teraria pro plazy a noční živočichy v Austrálii. V nové zoologické budou k dispozici afričtí lvi, sumaterští tygři, gepardi a šimpanzi. Nemohou chybět ani zvířata divoké australské přírody. Jelikož je ve větší vzdálenosti od pobřeží vyšší teplota vzduchu, investovala zoo do nejmodernějších technologií vyvážení teploty vzduchu a klimatu.

‚‚Můj otec měl už v 80. letech nápad otevřít novou zoo, tehdy ještě vlastnil akvárium v Sydney. Když jsme společně našli perfektní polohu pro náš projekt, rozjeli jsme ho naplno,“ tvrdí ředitel nové zoo Jake Burgess. Dodává, že je tam spousta krytého prostoru, kam turisté nemají přístup a zvířata tam tak mohou v klidu a plném komfortu odpočívat.

Jeho největším konkurentem je Taronga Zoo Sydney, která byla otevřena ještě v roce 1916 nedaleko od centra Sydney.

Argumenty proti zoo

V oficiálním prohlášení nové zoo zaznívá, že jde primárně o dobro zvířat. Odpůrci tomu ale nevěří.

‚‚Má odpověď je jednoduchá. Nepotřebujeme více zoo,“ řekl profesor evoluční biologie coloradské státní univerzity Marc Bekoff. Ten ve svých výrocích zoologické zahrady silně kritizuje.

Bekoffův výzkum o zvířatech v zoo poukazuje na to, že pociťují stres, strach a znuděnost. Těsné prostory k přežívání nejsou ani z jedné miliontiny podobné jejich typickému prostoru bytí.

‚‚Budou cítit totéž co domácí mazlíčci, když je někde držíte násilím,“ pokračuje. To potvrzuje faktem, že sloni v zoologických zahradách žijí mnohem kratší dobu než jejich příbuzní v divoké přírodě. Krom toho - v zoo dochází k nejrůznějším tragédiím. Připomeňme si rok 2016, kdy gorila Harambe musela být zastřelena, když zatáhla dítě do svého příbytku v americké zoo Cincinnati. Roku 2010 zas kosatka Tilíkum zranila svou trenérku a ta na následky zranění zemřela. A v roce 2001 slon v londýnské zoo ušlapal jednoho z diváků před zraky ohromného davu.

‚‚Co se stane, když tahle soukromá zoo zkrachuje?“ pokládá si otázku Ben Pearson z organizace World Animal Protection. Jiné zoologické zahrady, které již své jméno v Austrálii mají, si mohou dovolit udržování svých vysokých standardů. U dané zoo by byl jedním z problémů převoz slona až z dalekého Dublinu, který by musel zpět domů - a to by rozhodně neprospělo jeho zdraví.