V Sýrii chytili britské džihádisty. Doufám, že zemřou pomalu a bolestivě, přeje si dcera jejich oběti

Syrští Kurdové zadrželi tento týden dva britské občany, kteří jsou podezřelí z vraždění pod vlajkou Islámského státu (ISIS). Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh patřili ke čtyřčlenné skupině Britů ve službách islamistů, které britská média přezdívala „the Beatles“. Pozůstalí po jejich obětech jim nepřejí nic pěkného.
Teroristé Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh
Teroristé Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh
Twitter/BBC North West

reklama

„Doufám, že zemřou pomalou a bolestivou smrtí. Měli by je někam zavřít a zahodit klíč,“ říká v rozhovoru pro stanici BBC Bethany Hainesová. Jejímu otci Davidovi, který v Sýrii působil jako humanitární pracovník, členové této skupiny usekli hlavu. Doufá, také, že proběhne řádný proces, kterého se hodlá zúčastnit. „Chci se jim podívat do očí, aby poznali, kdo jsem, a že zničili velkou část mého života.“

Diane Foleyová, matka amerického novináře Jamese, kterému džihádisté také sťali hlavu, je, co se trestu týče, mírnější. Doufá, že vrazi jejího syna budou vydáni k soudu do USA a odsouzeni na doživotí. „Nic mi Jamese zpátky nevrátí, ale ochrání to další od takovýchto zločinů,“ řekla Foleyová pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4.

Bojovníci ISIS

Příspěvky na bydlení, pomoc při hledání práce. Britští džihádisté se mají mít po návratu domů jako v bavlnce

Kotey a Elsheikh byli poslední dva členové „Beatles“ na útěku. Zřejmě nejznámější člen skupiny a zároveň její vůdce Mohammed Emwazi, kterému britská média přezdívala Džihádista John, byl v roce 2015 zabit dronem během útoku v syrské Rakkce. Ten samý rok zadrželi turecké úřady v Istanbulu i dalšího člena teroristické buňky Aineho Davise. Minulý rok byl uznán vinným ze členství v teroristické organizace a odsouzen na 7,5 roku.

To zbylí dva členové mají na krku závažnější obvinění. Kotey se podle amerického ministerstva zahraničí přímo podílel na mučení rukojmích a působil také jako náborář do řad ISIS. Elsheikh si pak měl získat reputaci praktikování waterboardingu (forma mučení, při které se na nos a ústa přivázené oběti lije voda, což ztěžuje dýchání a navozuje pocit topení se, pozn. red.) a rovněž se aktivně podílet na popravách. Podle Američanů používali oba muži „mimořádně kruté mučící metody“.

Skupina sťala nejméně 27 zajatců

Podle amerických úřadů toto popravčí useklo hlavu nejméně 27 rukojmím a mučilo mnoho dalších. Mezi jejich oběti patří kromě Hainese a Foleyho také například britský humanitární pracovník Alan Henning, americký novinář Steven Sotloff nebo  další Američan Peter Kassig. Brutální popravy všech jmenovaných navíc džihádisté zaznamenali na video a zveřejnili na internetu.

Kdo bude dvojici lapených teroristů soudit, zatím není jasné. Jsou sice britskými občany, své zločiny ale páchali na syrském území. Celou situaci pak ještě zamotává fakt, že byli chyceni bojovníky Syrských demokratických sil, které podporuje USA. A vzhledem k tomu, že na seznamu obětí figurují také američtí občané, není vyloučeno, že Kotey s Elsheikem skončí před soudem v USA nebo v nechvalně proslulé věznici na Guantanamu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!