V Sýrii dochází k obratu. Místo uklidnění situace se syrští povstalci zaktivovali a útočí. Byli zabiti ruští a turečtí vojenští specialisté

Ruská a turecká armáda měly v polovině ledna v plánu se společně pokusit stabilizovat a uklidnit situaci v takzvané nárazníkové deeskalační zóně v provincii Idlib na severu Sýrie. Místo toho zde dochází k prudkému nárůstu aktivit povstalecké skupiny Hayat Tahrir al-Sham (bývalá teroristická skupina An-Nusrá).
syrská ofenziva v Idlibu se nelíbí Turecku, ale Erdogan ji zřejmě musí s ohledem na Rusko tolerovat
syrská ofenziva v Idlibu se nelíbí Turecku, ale Erdogan ji zřejmě musí s ohledem na Rusko tolerovat
foto AP

reklama

„Místo k minimalizaci útoků teroristů dochází k jejich zvýšení. Během posledních dvou týdnů bylo v lednu zaznamenáno více než tisíc útoků. Počet obětí a zranění mezi syrskými vojáky a civilisty jde do stovek,“ píše se v dnešním prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které agentura TASS zveřejnila. Prohlášení ministerstva reaguje na zprávu z dnešního rána, kdy se psalo o zabití ruských vojenských expertů v Sýrii. V prohlášení se navíc uvádí, že byli zabiti také turečtí experti. Stejně jako ranní zprávy píše ministerstvo o útocích dronů na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii.

Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí k aktivitám teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Sham došlo již koncem minulého roku. Rusko evidovalo více než 1400 útoků militantů, a to za pomocí tanků, kulometů, pěchotních bojových vozidel a dělostřelectva. Teroristé v prosinci brutálně potlačili demonstraci civilistů ve městě Idlib, bránili útěku civilistů a ničili jejich podzemní únikové chodby. „Džihádisté si vzali populaci z idlibské deeskalační zóny za rukojmí a používali ji jako lidský štít,“ uvádí ruské ministerstvo.

Turecko s Ruskem se snažilo letos v lednu reagovat a uklidnit celou situaci, což se nepodařilo a naopak došlo k eskalaci útoků džihádistů.

Vojáci syrské armády oslavují postup svých vojsk v provincii Idlib

Al-Jazeera: Turecko si nechce kvůli Sýrii kazit vztahy s Ruskem

Konstatování ministerstva předchází upozornění a varování Ruska, které se zřejmě rozhodlo radikálně situaci řešit. Nelze si jinak vysvětlit slova, že je Rusko plně „odhodláno bojovat proti teroristickým skupinám v Sýrii.“ „Budeme pokračovat v úzké koordinaci s tureckými a íránskými partnery v zájmu dosažení trvalé stability a bezpečnosti, jakož i pokroku v politickém procesu vedeném a prováděném samotnými Syřany za pomoci OSN v souladu s rezolucí BR OSN 2254,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Ruské prohlášení je také upozorněním na snahu USA představovat bojovníky Hayat Tahrir al-Sham jako umírněnou syrskou opozici a úsilí Američanů o to, aby nebyli tito bojovníci bráni jako nepřátelé. Ministerstvo píše o tom, že USA tímto způsobem hledají záminku, jak být přítomní v Sýrii jen proto, aby „drze a nestydatě vyplenily a obchodovaly se syrskými přírodními zdroji.“

Z prohlášení je patrná dohoda Ruska s Tureckem na řešení situace, neboť u konce se mluví o pokrytectví USA „mluvit o solidaritě s Tureckem, když na něj uvalily sankce a požadovaly po ostatních odsouzení operace Pramen míru.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!