V Turecku se mění školní osnovy. Vyučovat se bude džihád, Darwin naopak zmizí

V Turecku se bude vyučovat džihád
V Turecku se bude vyučovat džihád
FTV Prima

reklama

Džihád je vlastenectvím a je součástí našeho náboženství, a proto se musí vyučovat na školách. S tímto odůvodněním prezentoval turecký ministr školství Ismet Yilmaz jednu ze změn, kterou přinese úprava tamního učebního plánu země. Ta dále počítá například i s upozaděním Darwinovy evoluční teorie.

„Džihád je prvek, který je součástí našeho náboženství. A povinností ministerstva školství je vyučovat každou myšlenku, která si to zaslouží. Naším posláním je také napravovat věci, které jsou špatně vnímány, viděny nebo vyučovány,“ řekl doslova turecký ministr školství pro deník Hurryet.

Postoj svého resortu následně vysvětlil tím, že džihád by se měl vnímat a vyučovat spíše jako forma vlastenectví, než jako vedení svaté války: „Skutečný význam džihádu je v milování svého národa.“ Nový pohled na svět by se s žáky měl probírat v rámci výuky islámského práva a základních náboženských věd.

Podle Yilmaze je boj ve jménu víry jen malou částí toho, co džihád ve skutečnosti znamená: „Co náš Prorok [Mohammed] říká je to, že ve chvíli, kdy se vracíme z války, se přesouváme od malého džihádu k velkému džihádu. Co je to velký džihád? To je služba naší společnosti a jejím potřebám, zvyšování blahobytu a zajišťování míru ve společnosti. Nejjednodušším způsobem je vést válku – bojovat. Dovednost, která zajišťuje mír a klid, je obtížná.“

Učit se bude i loňský pokus o puč

Školáci se budou muset nově učit i o událostech loňského léta, kdy se v Turecku odehrál neúspěšný puč, jehož cílem bylo svržení současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Převrat z 15. července minulého roku byl tehdy tvrdě potlačen vládou.

Součástí výuky informací o události, která se oficiálně nazývá „Den demokracie a národní jednoty,“ bude podle nových osnov i referování o hnutí Hizmet. Právě tato skupina, v jejímž čele má stát duchovní Fethullah Gulen žijící v americkém exilu, je v Turecku označována za teroristickou organizaci, která měla neúspěšný pokus o revoluci na svědomí.

Darwin není pro základní a střední školy relevantní

Výukový čas dostane nově zavedená nauka o džihádu například na úkor Darwinovy evoluční teorie. Ta podle Ismeta Yilmaze není pro turecké základní a střední školství důležitá, a proto by se všechny odkazy na ní měly z výuky vyloučit.

Doslova pak ministr školství řekl, že evoluční teorie je „nad úrovní studentů a není přímo relevantní.“ S Charlesem Darwinem a jeho myšlenkami se tak turečtí studenti nově setkají až v případě studia na vysoké škole.

Svaz vzdělávání: Jde o snahu zabránit vývoji kriticky myslící generace

Připravované změny ovšem tvrdě kritizuje například předseda Svazu vzdělávání a vědeckých pracovníků Mehhmet Balik. Podle něho je cílem změn zabránit vývoji generace, která myslí kriticky a pokládá otázky: „Nová pravidla, která zakazují výuku evoluce a vyžadují modlitební místnosti na všech školách, ničí princip sekularismu a vědecké principy výuky,“ shrnul svůj pohled na věc Balik podle agentury Reuters.

Nové učební osnovy by měly být poprvé využity již od letošního září, a to na zkoušku ve všech prvních, pátých a devátých třídách. O rok později by pak měly vejít v platnost plošně na všech základních, středních i vysokých školách.

reklama

reklama