V západní Evropě budou padat rekordy. Teplo bude i na severu

Teplotní rekordy v západní Evropě jsou v ohrožení. Dnes totiž vyvrcholí vedra, která by je mohla přepsat. A ohřejí se i lidé v polárních oblastech.
Vedra ve Skandinávii
Vedra ve Skandinávii
freepik.com/edgieus

reklama

Vlna veder, kterou způsobuje teplý vítr z Afriky, by měla dnes v západní Evropě dosáhnout svého maxima. Teploměry by tak mohly ukazovat kolem čtyřicítky. Nejhorší situace by měla být ve Francii, Belgii, Anglii a západním Německu.

Absolutní rekordy v ohrožení

Přepisovat by se neměly jen rekordy pro dnešní den, ale i ty absolutní - tedy nejvyšší naměřené teploty v dané oblasti. Například v Něměcku je historicky nejvyšší naměřená teplota z roku 2015 40,3 °C, v Anglii naměřili v roce 2003 38,5 °C a v Belgii ukázal teploměr nejvíce v roce 1947:  38,8 °C. O poražení teplotního rekordu se nejspíš nemusejí bát Francouzi, ti mají v živé paměti letošní červen, kdy na jihu země bylo až 46 stupňů.

Teplo i u polárního kruhu

Tento týden nám ale ukazuje, že teploty na severu Skandinávie mohou být klidně i vyšší než v některých zemích v Evropě. Mezi tlakovou výší nad Evropou a tlakovou níží nad Ruskem totiž začal proudit do severských zemí teplý vzduch. A v pondělí naměřili ve Finsku rovných třicet stupňů.

Pondělní teploty nad Evropou
Autor: Meteociel Pondělní teploty nad Evropou

A teplo bude v severských zemích i dnes. Například ve Finsku by se dnešní maxima opět měla pohybovat kolem třicítky.

Předpověď počasí pro Finsko
Autor: windy.com Předpověď počasí pro Finsko

Podobná vlna veder zasáhla Skandinávii i v loňském roce a byla daleko silnější. Teplotní rekord, který loni naměřili nedaleko Stockholmu, byl 34,4 °C.  32,5 stupně pak bylo ve vesnici Kvikkjokk, která je už za polárním kruhem.

reklama

reklama