Válečný veterán Roman dárce kostní dřeně našel. Desítky dětských i dospělých ho ale hledají

Přibližně 10 tisíc pacientů podstoupí transplantaci kostní dřeně a dostane krvetvorné buňky od zdravého dárce. Přes 50 % pacientů nalezne svého nepříbuzného dárce v zahraničním registru. V současné době ho hledají desítky dětských i dospělých onkologických pacientů.
Válečný veterán Roman v loňském roce podstoupil transplantaci kostní dreně
Válečný veterán Roman v loňském roce podstoupil transplantaci kostní dreně
Facebook.com/ IKEM

reklama

„Český registr dárců krvetvorných buněk je mezinárodně propojen se všemi registry, což nám umožňuje vyhledávat dárce po celém světě a naopak. Ve mezinárodních registrech je v tuto chvíli evidováno 32 590 575, což je necelé 1 % dospělé světové populace. K tomu, aby dárce našla většina pacientů, je to však stále málo,“ uvedla koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Gabriela Hošková.

Jedním z těch, kteří měli štěstí a podařilo se pro něj najít vhodného dárce, je i šestačtyřicetiletý válečný veterán Roman. První onkologickou diagnózu si vyslechl už v roce 2005. O rok později pak rakovinu varlete překonal. V loňském roce už ale musel podstoupit transplantaci kostní dřeně, protože onemocněl akutní myeloidní leukémií.

Dárce se nakonec díky mezinárodní databázi podařilo najít hned v sousedním Německu. „Po transplantaci mi však začaly další obtíže, dostal jsem zánět močového měchýře a přestaly mi fungovat ledviny. Myslel jsem, že to bude můj konec, ale od malička jsem duší bojovník,“ popsal Roman.

Speciální terapie pro malého Míše je velice finančně nákladná

O postiženého desetiletého Míšu pečují prarodiče. Snaží se sehnat peníze na speciální léčbu

Petřínská rozhledna a Tančící dům se v noci zbarví do červena

S primářem z Ústavu hematologie a krevní transfúze se tak vsadil, že pokud svůj boj vyhraje a přežije, poběží spolu desetikilometrový běžecký závod. „Slovo dalo slovo a necelý rok od transplantace jsme s jeho kolegy a s lidmi z registru dárců kostní dřeně společně dorazili do cíle běžeckého závodu,“ upřesnil Roman.

V Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM je nyní celkem 30 707 dárců. Navíc v sobotu si lidé po celém světě připomenou Světový den dárců kostní dřeně. Při této příležitosti se Petřínská rozhledna s Tančícím domem rozsvítí v červené barvě – v barvě krve a v barvě Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Navíc letošní rok je pro něj jeden z nejúspěšnějších za celou dobu jeho existence. „V dubnu během jediného dne vstoupilo do registru 741 nových dárců, což je naprostý rekord. Jsme za to velice rádi, protože se v posledních letech navýšil počet diagnóz, u kterých lékaři používají transplantaci krvetvorných buněk jako vhodnou a účinnou léčebnou metodu. Navíc každoročně přibývá pacientů s těmito onemocněními, takže jsme rádi za každého dárce, který rozšíří řady potencionálních zachránců života,“ uzavřela vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Marie Kuříková.

&

reklama

reklama