Vandalové ničí chráněné památky v Českém ráji. Za nápisy na skalách přitom hrozí vysoké pokuty

Vandalové ničí skály v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Naposledy zaútočili na masivy kolem zříceniny hradu Rotštejn. Naštvaní jsou jak průvodci, tak návštěvníci hradu. Vyrýt své jméno do skály může přitom pachatele vyjít pořádně draho.
21. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: ZA NÁPISY NA CHRÁNĚNÝCH SKALNÍCH PAMÁTKÁCH HROZÍ VYSOKÁ POKUTA
21. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: ZA NÁPISY NA CHRÁNĚNÝCH SKALNÍCH PAMÁTKÁCH HROZÍ VYSOKÁ POKUTA

reklama

Jména vyrytá do skály jsou jasně čitelná i na několik metrů. Nejnovější nápisy a malůvky se v okolí Rotštejnu objevily na začátku týdne. „Potom další den přes noc už tady byly další, protože to svádí, že už tady něco je, už ti lidé nemají takové zábrany,“ myslí si průvodkyně Lucie Hálová.

Nápisy jsou vyryté poměrně hluboko. Pokusit se je odstranit, by zřejmě znamenalo kámen poškodit ještě víc. Celá věc je o to smutnější, že o tenhle středověký hrad se nestará stát, ale parta nadšenců, kteří ho zvelebují už třicet let a každý další nápis berou velmi osobně

„Nechápu to, já jsem učitelka, snažím se dětem předávat úctu ke kulturním památkám a to mě... Musím říct, že jsem z toho byla strašně smutná,“ dodává Hálová.

Vandalům hrozí desetitisícové pokuty

Podle vedoucího správy CHKO Český ráj Jiřího Klápštěho každý takový nápis způsobí nevratnou škodu: „Poškozuje skálu a pomáhá její devastaci.“

Pravdou je, že se nápisy v místních skalách objevují už řadu let. Jeden je například z roku 1938 a některým lidem proto zřejmě přijde naprosto normální, vyrývat svá jména do pískovce. Jenže nejen, že se to skutečně nesmí, ale ještě za takový vandalský kousek hrozí tučná pokuta v řádech desítek tisíc korun. 

„Šetříme to zatím pro podezření z přestupkového jednání na úseku jednak ochrany přírody a jednak ochrany kulturních památek,“ uvedl pro Velké zprávy policista Milan Drahoňovský. Jenže dopadnout pachatele není jednoduché. „Dostihnout toho poškozujícího je velice těžké, poslední dobou nemáme případ, že bychom někoho chytli,“ přiznává Jiří Klápště.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!