Vandalové ve Francii znesvětili přes sto židovských hrobů svastikami. Nejde o ojedinělý případ v oblasti

Vandalové poničili svastikami přes sto hrobů na židovském hřbitově ve východní Francii. Francouzský ministr vnitra jednání vandalů odsoudil a tento, zatím poslední, z řady antisemitských incidentů v oblasti Alsaska označil jako „ohavný čin“, informoval server Deutsche Welle.
Znesvěcené náhrobní kameny na židovském hřbitově ve městě Westhoffen
Znesvěcené náhrobní kameny na židovském hřbitově ve městě Westhoffen
@askolovitchC/Twitter

reklama

Úřady ve východní Francii uvedly, že na židovském hřbitově ve východofrancouzském městě Westhoffen poblíž hranic s Německem bylo 107 hrobů poškozeno posprejováním antisemitskými nápisy a obrázky hákových křížů.

Nejedná se o první čin tohoto ražení v Alsasku

Vandalský čin byl objeven jen několik hodin po podobném útoku na jiný židovský hřbitov v nedaleké vesnici Schaffhouse-sur-Zorn. V únoru letošního roku byl podobný čin zaznamenán v obci Quatzenheim severovýchodně od Štrasburku, kde bylo svastikami znesvěceno přes devadesát hrobů.

Ilustrační foto

Německá vláda oznámila další kroky v boji s pravicovým extremismem. Dotknou se sociálních sítí i zbraňových zákonů

Francouzský ministr vnitra Cristophe Castaner odsoudil na Twitteru skutek jako „ohavný čin“. Uvedl také, že „židé jsou a dělají Francii“ a dodal: „Antisemitismus je zločin a budeme s ním bojovat ve Westhoffenu jako kdekoliv jinde, dokud naši zesnulí nebudou spát v míru.“

Rostoucí počet antisemitských útoků

Ministr také doplnil, že se dělá vše pro to, aby byli vandalové postaveni před soud. Zatímco policie čin prošetřuje, místní úřady se snaží zabránit tomu, aby se takové útoky opakovaly.

Region Alsaska byl v posledních měsících svědkem řady rasistických a antisemitských incidentů, které vyvolaly národní debatu o netoleranci ve Francii, která je domovem největší židovské komunity v Evropě. Podle údajů policie se počet zaznamenaných protižidovských trestných činů v roce 2018 zvýšil o 74 procent oproti předchozímu roku.

reklama

reklama