Vánoce pro Čechy znamenají čas s rodinou, odpočinek u pohádek a cukroví

Na Vánoce jsou mezi Čechy oblíbené nejrůznější tradice, bramborový salát, pohádky i vánoční stromeček. Vůbec nejcennější je pro ně ale čas, který mohou v tomto čase strávit s rodinou. Ukázal to výzkumu agentury Nielsen Admosphere
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Nejčastěji se říká, že Vánoce jsou o rodině a blízkých. Toto rčení dodržují i Češi, kteří se právě na své příbuzné nejvíce těší. Společnost Nielsen Admosphere dělala letos v říjnu výzkum toho, s čím si Češi nejčastěji Vánoce spojují, jaké koledy rádi zpívají a jestli preferují umělý nebo živý stromeček.

Bramborový salát ano nebo ne

Polovina respondentů se o Vánocích těší na cukroví a štědrovečerní večeři. Tabule je u většiny Čechů tradiční. Téměř 50 procent má kapra. Ostatní preferují řízek, v menší míře pak jinou rybu a 5 procent si dopřejí vinnou klobásu. Jako přílohu pak celých 93 procent jasně volí bramborový salát. Alternativy jako brambory a bramborovou kaši večeří pouze 4 procenta.

Tichá noc je v Česku jednička

Vánoční koledy zní už od začátku prosince v každém nákupním centru a v některých domácnostech. Nejoblíbenější u Čechů je pak Tichá noc. Původně Německou koledu si vybralo 16 procent respondentů. Mezi další oblíbené patří Vánoce, Vánoce přicházejí, Nesem vám noviny a Narodil se Kristus Pán.

Balení dárků řeší více ženy než muži

Co se balení dárků týče, jsou Češi celkem pečliví. Téměř 40 procent respondentů balí dárky s předstihem více než týden před Vánocemi. Ve většině jsou pak ženy. Přesně na štědrý den na poslední chvíli balí dárky 13 procent Čechů, z toho dvakrát více mužů než žen. Vůbec nebalí dárky 8 procent mužů a pouze 1 procento žen.

Stromeček umělý nebo živý

Vánoční stromeček je symbolem Vánoc. Většina hlavně dětí si bez něj neumí Vánoce ani představit. Dospělí ale mají jasné stanovisko, 46 procent si vybírá uříznutý živý a 45 procent ten umělý. Živý stromeček v květináči pak preferuje 5 procent dotázaných. Celkem tuto tradici buď se stromečkem venku, nebo uvnitř dodržuje 92 procent Čechů.

Nejcennější je čas s rodinou

Celkově se nejvíce Čechů o Vánocích těší na čas strávený s blízkými. Celkem 71 procent respondentů tak odpovědělo ve výzkumu. O necelých 10 procent méně se jich těší na odpočinek. Polovina Čechů se nemůže dočkat pohádek, které se už staly tradicí, cukroví a vánočního jídla. 45 procent Čechů má rádo tradice jako zdobení stromečku, lití olova nebo pouštění lodiček. Na Vánoční dárky se nejvíce těší děti a mladiství.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!