Vánoční dárek dvorské zoo: Návštěvníci mohli spatřit vzácnou samici okapi

Dvorská zoologická zahrada zahájila Vánoční zoo představením nové samice okapi návštěvníkům. Qira, která do zoo dorazila na konci listopadu, si několik týdnů zvykala na nový domov, a proto musel být pavilon zcela uzavřen. Od soboty 16. prosince je však znovu v provozu a samice je k vidění každý den v dopoledních hodinách.
Samice vzácné okapi QIRA
Samice vzácné okapi QIRA
Zoo Dvůr Králové

Ředitel už v minulém týdnu ve videu na sociální sítě uvedl, že safari park dostal ke konci roku krásný dárek k Vánocům. „Kurátor chovu rozhodl, že k nám přijde samice Qira okapi a doplní se tím vlastně pár s naším samcem, který se u nás narodil,“ uvedl Přemysl Rabas s tím, že obnovení chovu je v podstatě potvrzení, že Dvůr Králové patří mezi nejlepší chovatele ohrožených zvířat na světě.

Jelikož jsou okapi velice plaché, musel být ze začátku celý pavilon uzavřený. Ve zvykání na nový domov jí pomáhala nejen její ošetřovatelka z belgické zoo, ale i personál dvorské zoo například tím, že jí sklo, které ji odděluje od návštěvníků, pomalovali. „Zamalovali jsme to sklo, aby tu bariéru přijala,“ upřesnil ve videu na sociální síti Rabas.

Qiru už mohou návštěvníci vídat každý den odpoledne

Nyní už Qiru mohou návštěvníci vidět v expozici každý den zpravidla od 9 do 13 hodin. „Qira se u nás během tří týdnů výborně aklimatizovala a jsme moc rádi, že jsme ji konečně mohli ukázat návštěvníkům,“ vysvětlil zoolog Luděk Čulík. Za příznivého počasí jí už během zimního období dovolí chodit i do venkovního výběhu.

V expozici se samice bude střídat s devítiletým samcem Ewangem, který se stal prvním mládětem okapi nejen ve dvorské zoo, ale v České republice vůbec. „Okapi jsou samotářská zvířata, v přírodě se drží v páru jen v období říje. Z toho důvodu budou žít Ewango a Qira odděleně. První spojení plánujeme nejdříve v druhé polovině příštího roku,“ doplňuje Luděk Čulík.

 

 

Okapi jsou považováni za živoucí fosilii

V současné době chová okapi, nejbližší příbuzné žiraf, v Unii českých a slovenských zahrad pouze dvorská zoo. Ta chovem okapi začala v roce 2004, kdy do ní dorazil samec Deto. Později získala pár, který se úspěšně rozmnožil v roce 2008. Prvním přírůstkem byl právě samec Ewango, k němuž přibyla o tři roky později sestra Ebony. Kromě Ewanga putovala všechna zvířata do jiných evropských zoo. Nyní po příjezdu Qiry má dvorská zahrada znovu šanci obnovit chov těchto kopytníků.

Okapi jsou považováni za živoucí fosilii. Stavbou těla se podobají svým žirafím předkům, kteří obývali Afriku přibližně před deseti miliony let.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama