Vánoční nadělení: Češi jsou přeborníci v nákupech přes internet

Pomalu, ale jistě se stáváme přeborníky v nakupování přes internet po celém světě. Zvláště v tomto období k nám míří rekordní počet zásilek. Jenže v nich je mnohdy nejen zakázané, ale i padělané zboží. A jak to vypadá při jejich kontrolách?
20. 12. 2017 ZPRÁVY: ČEŠI SI OBJEDNALI REKORDNÍ POČET ZÁSILEK ZE ZAHRANIČÍ
20. 12. 2017 ZPRÁVY: ČEŠI SI OBJEDNALI REKORDNÍ POČET ZÁSILEK ZE ZAHRANIČÍ

reklama

Všechny zásilky, které letecky dorazí do České republiky, končí na poště v Plzeňské ulici. Uvnitř to před Vánocemi praská ve švech. Celníci očekávají, že letošní rok bude rekordní. Předpokládají, že dorazí okolo 16 milionů zásilek. Jen pro porovnání, loni jich bylo necelých 11 milionů.

Češi se totiž naučili nakupovat v zahraničních e-shopech a tuto možnost využívají čím dál tím častěji. Každá zásilka ale musí projít stejným kolečkem a je jedno, jestli je z Číny, Spojených států nebo třeba Konga.

„Každá zásilka musí projít celním řízení a při tom celním řízení, respektive při té kontrole se zjišťuje, zdali tam není něco zakázaného. Tady se setkáváme s případy, kdy nám lidi dováží zakázané zboží jako například drogy nebo anabolika, dále jsou to padělky nebo různé potravinové přípravky,“ říká mluvčí Celního úřadu Prahy-Ruzyně Šárka Miškovská.

Modrý a červený mauritius – nejznámější známky světa

Nejdražší známka světa na vašem dopise? Modrého Mauritia prodává Česká pošta

Každý balík přicházející ze zemí mimo Evropskou unii musí projít rentgenovou kontrolou. Ta pracovníkům pošty odhalí, co se uvnitř skrývá. V případě, že se jedná o něco podezřelého, ihned informují celníky.

„V zásilce jsou léky a léčiva. Na rentgenu hezky vidíte, jsou vidět listry. Další zásilka vidíte, je tady krásně vidět mobilní telefon a v třetí zásilce opět je hezky vidět obuv,“ uvádí referent celního řízení Jan Fornůsek.

Všechny padělané zásilky putují z celního skladu do spalovny

Jasným padělkem, který adresátovi nebude nikdy doručen jsou například dva páry obuvi, které mají stát 15 dolarů, ale jejich běžná cena je zhruba dvacetinásobná, nebo balíček z Číny, který ukrývá mobilní telefon. „Zásilka je opět silně podhodnocena, v tomto případě pět dolarů a zde vidíte mobilní telefon v hodnotě tří tisíc korun,“ dodává Fornůsek.

Jedním z nejvíce padělaných léčiv patří tabletka modré barvy. Tyto tabletky jsou jedním z vůbec nejpadělanějších léčiv. Obsahují úplně něco jiného a samozřejmě je to zdraví škodlivé.

Všechny padělané nebo zakázané zásilky skončí v zabezpečeném celním skladu, odkud pak putují k likvidaci do spalovny. Lidé tak kvůli vidině nízké ceny přijdou nejen o objednané zboží, ale mnohdy i o peníze.

reklama

reklama