Vánoční přání od malých Ježíšků: Děti přejí osamělým seniorům hlavně štěstí a zdraví

Vánoční přání od malých Ježíšků: Děti přejí osamělým seniorům hlavně štěstí a zdraví
Vánoční přání od malých Ježíšků: Děti přejí osamělým seniorům hlavně štěstí a zdraví
Život 90

reklama

Žáci prvního stupně základních škol mohou během prosince psát a výtvarně zpracovávat vánoční přání, která jsou následně rozeslána konkrétním seniorům, kteří už nikoho nemají. Projekt má za cíl nejen pomoct seniorům překonat pocit osamění, který je pro ně nejintenzivnější právě před Vánoci, ale i upozornit na důležitost mezigeneračního setkávání.

Předvánoční období je obecně náročné pro všechny osamělé lidi. Pokud si k tomu připočtete vyšší věk, je obtížné si přiznat, že jste zůstal na vánoční svátky sám. „Potvrzuje se nám to i při samotném kontaktu se seniory skrze naši linku důvěry Senior telefon – v předvánočním období přijímáme dvakrát tak více telefonátů než v jiných částech roku. Samota je pak problém, který volající řeší ze všeho nejvíce,“ uvedl pro Primazprávy.cz ředitel neziskové organizace Život 90 Jan Lorman.  

Jen od začátku letošního listopadu se na tuto linku dovolalo dvakrát více seniorů řešící osamělost, než v předchozích měsících. „Častým důvodem osamělosti je nezájem blízkých. Považuji proto za důležité těmto lidem říct, že na ně někdo myslí. To, že tento vzkaz vyšlou děti, je o to cennější, že i ty si uvědomí, že existují babičky a dědečkové, kteří jsou sami, a třeba si z toho vezmou ponaučení do dalšího života,“ upřesnil Lorman.

Stovky slunečnic pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Stovky slunečnic pro pacienty s roztroušenou sklerózou: Děti vlili nemocným radost do žil

Děti chtějí seniory potěšit, přejí jim tak ať jsou zdraví a šťastní

V příštích letech by projekt Dopisů od Ježíšků rádi rozšířili do více škol. „Již letos jsme se ze strany žáků setkali s enormním zájmem, takže věříme, že to vyjde. Kvůli ochraně osobních údajů znají doteď děti jen křestní jména seniorů, kterým píší. Pokud ale budou chtít obě strany vyjít ze své anonymity a osobně se setkat, určitě tomu nebudeme bránit,“ vysvětlil Lorman s tím, že by bylo skvělé sblížit osamělé lidi s rodinami, které už například své babičky nebo dědečky nemají.

Děti nejčastěji přejí k Vánocům, ať se seniorům splní všechno, co si přejí, hlavně ať jsou zdraví a šťastní. Taky často popisují, co si přejí pod stromeček a zjišťují, co by si přáli senioři. „Děti ví, že píšou lidem, kteří jsou úplně sami a v dopisech je znát, že je chtějí potěšit. Obecně je pro děti těžko pochopitelný fakt, že jsou na světě vůbec lidé, kteří svátky tráví zcela osaměle, zatímco ony jsou zvyklé je trávit v kruhu rodiny,“ informuje Lorman. Na druhou stranu ale podle něj možnost potěšit svým dopisem nějakou babičku či dědečka je pro tyto děti velmi motivující. 

Senioři touží po společnosti (ilustrační foto)

Nákup, úklid i doprovod na úřady: Lidé můžou najmout pomocníka pro své prarodiče

Do projektu se přihlásilo více než padesát dětí

„Idea projektu je, že i malé děti mohou skrze umění rozdávat radost. Díky spolupráci s neziskovou organizací Život 90 víme, že zrovna před Vánoci je důležité myslet na seniory, pro které je samota velký problém. Věříme, že tyto lidi potěší přání psané dětskou rukou. Protože letos jsme zaznamenali enormní zájem dětí, které se chtěly stát našimi Ježíšky, věříme, že příští rok se nám podaří projekt rozšířit na více škol a propojit tak seniory a školáky z celé republiky,“ říká ředitelka neziskové organizace Umění pro děti Kateřina Samková.

„Jsem šťastná, že v tomto projektu se povedly skloubit obě moje gesce: školství, spolky a občanská společnost, a že můžeme děti přivést k tomu, že pocit štěstí zažijí nejen, když něco dostanou, ale mnohem větší štěstí pocítí, když něco darují. V tomto případě  svůj čas a pozornost osamělým starým lidem,“ uzavřela radní pro školství Praha 1 Eva Špačková.

Do letošního nultého ročníku se přihlásilo na 56 dětí ze čtyř základních škol v Praze 1 ve věku kolem 8 let.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!