Včela, vosa a spol. Jaká je rychlá pomoc při jedovatém bodnutí hmyzem

Otok, zarudnutí, svědění, ale i těžká alergická reakce, která může ohrozit život. Bodnutí hmyzem, který má v sobě jed, dokáže zejména citlivým lidem velmi znepříjemnit i několik dnů následujících po blízkém setkání se žihadlem. „Jed hmyzu obsahuje mnoho látek. Nejvíce alergizují enzymy. V našich končinách přichází v úvahu jed včely, vosy, sršně a čmeláka. Agresivně se chovají vosy a sršni, ostatní hmyz sám nenapadá, pouze se brání,“ je uvedeno na webu Bez-alergie.cz. Naštěstí ve valné většině případů dojde po bodnutí pouze k lokální reakci, která je spíš otravná než nebezpečná, i když může někdy vypadat i trochu dramaticky.
Včely jsou pilné a velmi důležité. Jsme rádi, když poletují na zahradě, vidíme, jak opylují květy, těšíme se na med. Nenapadne nás je zabíjet, jednoduše i proto, že stejně jako čmeláci nemají důvod na nás bezdůvodně útočit. Jejich počet ale ubývá, podle odborníků zejména kvůli včelímu moru a postřikům. A bodnutí má kromě nepříjemných reakcí pro člověka ještě další negativní dopad – včelu usmrtí. To naopak u vosy, sršně ani čmeláka nehrozí – ti mohou bodnout i opakovaně a odletět. Alergickou reakci v našich podmínkách nejčastěji vyvolávají včely nebo vosy. Bodnutí čmelákem je velmi vzácné.
Jed včely je také jiný než jed vos. Podle lékařů většinou ten, kdo je alergický na včelí bodnutí, nemá problém po žihadle od ostatního hmyzu, a naopak. Bodnutí vosou či sršněm sice obvykle víc bolí, žihadlo včely ale na druhou stranu vyvolává horší reakce. Třeba i bodnutí sršněm je zhruba desetkrát méně toxické než žihadlo včely. „Otok totiž nevzniká pouze směrem ven, ale i dovnitř, což je nebezpečné například v okolí tepen a žil na krku. Pacienta tehdy ohrožuje zadušení,“ uvedla dermatoložka Zuzana Vykutilová pro Prima ŽENY. Velmi často nicméně dochází ke vpichu na noze při brouzdání travou a jetelem bosky, nebo i v sandálech, což je ta lepší varianta.
Nejčastější reakcí na štípnutí je podle lékařky a expertky na včelařství Jany Hajduškové zarudnutí, otok a později svědění kolem vpichu, které má různě velký rozsah – až do velikosti plochy, kterou pokryjí dvě mužské dlaně. Tyto kožní projevy obvykle do tří dnů zmizí a není třeba panikařit. K mírné lokální reakci dochází asi v 97 - 99 procentech případů. „Záleží na momentální kondici, hmotnosti a zdravotnímu stavu člověka, jak se s jedem vypořádá. V literatuře je psáno, že zdravý dospělý člověk snese bez poškození zdraví až dvě stě včelích žihadel najednou. Proto jedno nebo několik málo žihadel zdravého člověka neohrozí,“ tvrdí lékařka MUDr. Hajdušková v odborném textu Alergie a včely.
Ovšem u alergických jedinců zase může i po jediném žihadle dojít k prudké reakci organizmu, která se projevuje například zrudnutím v obličeji a na krku, stavem úzkosti a strachu, mdlobou, rychlým a slabým pulsem, poklesem krevního tlaku, zvracením, průjmem, bolestmi břicha, sípotem a chrapotem, ztížením dýchání, svěděním velké plochy kůže, otoky či výsevem kopřivky. Může dojít až k anafylaktickému šoku. „V případě, že pacientovi není poskytnuta lékařská pomoc včas, hrozí dokonce úmrtí,“ varuje MUDr. Vykutilová. Podobné projevy ale může alergikům způsobit i bodnutí ostatních hmyzích druhů. To, že může přijít komplikace, mohou více čekat lidé, kteří už trpí na jiné druhy alergií, jsou atopičtí nebo mají kardiovaskulární či dýchací potíže.
Co je vhodné udělat, když vy nebo děti dostanete (poprvé) žihadlo, abyste předešli případným komplikacím? V zásadě je základní pomoc stejná u všech typů bodnutí.
Může se stát, že vás konkrétní hmyz bodne poprvé nebo po dlouhé době a nevíte, co to s vámi může udělat.
Pokud víte, že jste na hmyzí bodnutí alergičtí a hrozí těžší reakce (která může být ještě horší než ta předchozí), pravděpodobně jste již poučeni lékařem, jak správně postupovat. Každý pacient s alergickou reakcí by měl být totiž vyšetřen alergologem a případně léčen.
Stoprocentní ochrana před bodnutím asi neexistuje, přesto lze pravděpodobnost velmi snížit. Tady přehled doporučení odborníků:
Využitý zdroj: http://www.buchlovice.cz/vcely/dokumenty/alergie.pdf