Včelaři se bouří proti zveřejnění údajů na internetu

Čeští včelaři protestují proti zveřejnění svých osobních údajů a údajů o svých včelstvech ministerstvem zemědělství. To na internetu zveřejnilo kompletní databázi všech chovů včetně jejich umístění a kontaktů na chovatele. Tyto údaje jsou určeny pro zemědělce, jenže přístup k nim má kdokoliv.
14. 3. 2018 ZPRÁVY: VČELAŘI SE BOUŘÍ PROTI ZVEŘEJNĚNÍ ÚDAJŮ NA INTERNETU
14. 3. 2018 ZPRÁVY: VČELAŘI SE BOUŘÍ PROTI ZVEŘEJNĚNÍ ÚDAJŮ NA INTERNETU

reklama

Kontakty na včelaře potřebují zemědělci, protože mají povinnost je předem informovat, kdy se chystají použít postřiky, které mohou být pro včely v okolí nebezpečné. Veškeré informace včetně kontaktů jsou nově volně dostupné na internetu. Někteří včelaři se ale obávají, že tento systém nahrává zlodějům a vandalům.

Nedávný útok na včelnici hodně pocítil třeba profesionální včelař Michal Říha. Nový systém je podle něj pozvánkou pro vandaly a zloděje. „Rozházeli nám úly vandalové nebo nenávistná konkurence. 30 úlů nám zdemolovali. Nesouhlasíme s tím, protože každý, kdo umí trochu s internetem, tak si může najít včelnici toho druhého a zničit mu ji,“ říká.

Obviněný Jiří vondruška

Kauza koní Jiřího Vondrušky: Policisté obvinili chovatele z týrání zvířat

Dokonce loňského roku včelaři informovali o svých chovech Obecní úřady.

„Předchozí systém byl ve skrze vyhovující. Nám to vyhovovalo. Pěstitelé, kteří hodlali postřiky provádět, nás vždy informovali,“ říká předseda Svazu včelařů Pavel Matlas.

Nespokojení včelaři tak chtějí řešit situaci s ministerstvem zemědělství.

„Jediné řešení je to, aby do databáze měli vstup jenom oprávněné osoby, které hodlají postřiky provádět,“ dodává Matlas.

Ministerstvo zemědělství argumentuje nejednotností samotných včelařů. Část včelařů prý s novým systémem souhlasí. Situace se ale řešit bude, a to už zítra na jednání, kdy se zástupci ministerstva chtějí s nespokojenými včelaři sejít.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!