Ve 3 ráno 20 stupňů. Rakousko zažívá teplotní blázinec

V Rakousku v noci na dnešek padl teplotní rekord. Na některých místech si lidé mohli po krátkou dobu užívat jarní teploty. Teplotní anomálie ale nekončí a ve Štýrsku očekávají, že by dnes mohl padnout přesně 30 let starý rekord, který činí 20,5 stupně.
Vysoké teploty se nevyhnuly ani vysokým nadmořským výškám
Vysoké teploty se nevyhnuly ani vysokým nadmořským výškám
Pixabay

reklama

Skoro by se dalo říct, že jaro přišlo už v polovině prosince. Tedy alespoň na některých místech Rakouska. Například ve městě Feldkirch, které leží na západě země u hranic se Švýcarskem, naměřili ve 3 hodiny ráno 20,2 stupně. Noční teploty mezi 16 a 17 stupni se pak pohybovaly také například v Jenbachu, Deutschlandsbergu nebo Mondsee. Noc na dnešek tak byla nejteplejší prosincovou nocí v historii měření.

Nezvykle teplé počasí ale ještě nekončí. Teplý jihozápadní vítr může dnes do Štýrska přivát teploty, které překonají dosavadní rekord. Ten je starý přesně 30 let, 17. prosince 1989 naměřili meteorologové v Leibnitzu 20,5 stupně. Ne všude ale panují takové teploty. Například ve štýrském Aigenu byly ráno 3 stupně pod nulou.

„Pondělní počasí ve Štýrsku bylo extrémně rozdílné. Na většině míst bylo teplo. Tam, kde jihozápadní vítr vytlačil studený vzduch, bylo už přes den okolo 15 stupňů, například v Deutschlandsbergu. Ale v zamlžených oblastech údolí Enns panoval mrazivý den, v Aigenu teploty klesly i pod nulu,“ vysvětlil pro server Kleine Zeitung meteorolog Christian Pehsl.

Mráz nelze v Rakousku očekávat ani dnes, podle Pehsla totiž mrznout začíná až neobvyklé výšce 3 600 metrů. Nejvyšší rakouská hora Dachstein má přitom svůj vrchol 605 metrů pod touto hranicí. Ani dlouhodobější předpovědi nejsou ohledně sněhu příliš příznivé. Návštěvníci rakouských Alp se ale Vánoc bez lyžování obávat nemusejí. Provozovatelé lyžařských středisek totiž využili předchozích chladných nocí k výrobě zásob technického sněhu.

Vysoké teploty přinesl do Rakouska tzv. Südföhn (jižní fén). Tento velmi teplý a suchý vítr vane do Alp přímo z Afriky. Díky tomuto jevu se tak prosincové teploty v horách mohou vyšplhat až na hodnoty přesahující 20 stupňů. Naopak v údolích, která jsou před větrem chráněna, zůstává teplota pod bodem mrazu.

reklama

reklama