Ve Francii probíhá soud s knězem, který měl zneužít na 75 chlapců. Největší sexuální skandál v tamní církvi se dotkl až Vatikánu

K soudu v Lyonu jde bývalý francouzský kněz obviněný ze sexuálního zneužití asi pětasedmdesáti chlapců, které po léta praktikoval jako skautský kaplan. O pokračování doposud největšího skandálu sexuálního zneužívaní ve francouzském duchovenstvu informovala agentura AP.
Bývalý kněz Bernard Preynat
Bývalý kněz Bernard Preynat
AP news

reklama

Představenstvo tamní církve je podezřelé z toho, že po desetiletí krylo akce podezřelého Bernarda Preynata. V minulém roce byl jeden z francouzských kardinálů usvědčen z toho, že zločin neohlásil policii ani státnímu zastupitelství. Důsledky široce sledovaného případu dosáhly až k Vatikánu.

Zneužívání přiznal, doufá v co nejrychlejší proces

Bernard Preynat přiznal zneužívání chlapců v sedmdesátých a osmdesátých letech a v pondělí u soudu řekl: „Slyším utrpení těchto lidí, z něhož jsem vinen. Doufám, že se tento proces může odehrát co nejrychleji.“ Kvůli stávce právníků byl pondělní soud rychle zpožděn a řízení pokračuje dnes.

Emeritní papež Benedikt XVI. a současný papež František

Souboj papežů? Bývalý papež Benedikt v nové knize varuje před rozvolněním kněžského celibátu

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Preynat je obviněn ze sexuálního napadení deseti nezletilých mezi lety 1986 až 1991. V případě usvědčení bude čelit deseti letům ve vězení. Bývalý kněz je rovněž viněn ze zneužití dalších desítek mladých v 70. a 80. letech minulého století, nicméně tyto údajné incidenty se staly příliš dávno na to, aby mohly být stíhány.

Rodiče na obětěžování upozornili v roce 1991

Rodiče původně upozornili diecézi na údajné Preynatovo obtěžování v roce 1991. Tehdy kněz přísahal tehdejšímu kardinálovi, že se již více dítěte nedotkne. Po roce 1991nse již žádné další Preynatovy oběti nepřihlásily.

V době zneužívání měl Preynat dvacet let na starosti skautský tábor Saint-Luc v soukromé katolické škole v Sainte-Foy-les-Lyons na předměstí Lyonu. Poté pokračoval v roli kněze až do roku 2015 v horách blízko Lyonu.

V roce 2014 kněze dohnala minulost,

V roce 2014 jeden zneužívaných chlapců Alexandre Hezez už jako dospělý vystoupil na veřejnost a konfrontoval církevní hodnostáře s dotazem, proč je kněz stále v úřadě. Poté se k Hezezovi přidaly jedna po druhé i další oběti.

Ilustrační foto

BBC odvysílala dokument o zneužívání dětí muslimskými duchovními. Stáhněte to, požaduje petice

Až v loňském roce shledala francouzská katolická církev Preynata vinným a zbavila ho kněžského úřadu. Po zbavení ho úřadu církev v prohlášení uvedla: „S ohledem na fakta a jejich opakování, velký počet obětí, na skutečnost, že otec Bernard Preynat zneužil pravomoc mu svěřenou jeho pozicí ve skautské skupině, kterou založil (…), soud rozhodl o uplatnění maximálního trestu (…), jmenovitě propuštění z duchovního stavu.“

Činy kněze měli krýt další hodnostáři

Rozhodnutí přišlo poté, co byl francouzský kardinál Philipe Barbarin v květnu usvědčen z krytí Preynatových činů. Barbarin se pokusil rezignovat, ale papež František jeho žádost odmítl přijmout do doby, než bude proces ukončen. Rozhodnutí odvolacího soudu je očekáváno 30. ledna.

V souvislosti se selháním v ohlášení činů policii nebo státním zástupcům bylo obivněno několik dalších církevních představitelů včetně vyššího vatikánského duchovního kardinála Luise Ladaria. Vatikán se v souvislosti s ním však odvolal na svou imunitu coby suverénního státu.

reklama

reklama