Ve Francii se zastavila veřejná doprava, když začala generální stávka

Francouzské odbory na dnešek vyhlásily celostátní stávku proti Macronovu plánu reformy důchodového systému. Odboráři tvrdí, že budou pracovat déle a za méně peněz. V Paříži je v ulicích 6000 policistů. V celé Francii se očekává 245 demonstrací.
Policie v Paříži je připravená na odpolední demonstraci
Policie v Paříži je připravená na odpolední demonstraci
foto twitter McP Ben

reklama

Železniční i autobusové stanice a metro dnes ráno zely prázdnotou a proměnily se v místa duchů. Lidé oprášili stará jízdní kola nebo si vypomáhali spolujízdou, aby se dostali do cíle své cesty. Cílem u většiny byla náměstí, kde se koná stávka. Odbory mají taktiku, jak porazit Macrona a jeho reformu, v tom že ochromují dopravu, zavírají školy a chtějí nechat nahromadit odpadky. Úřad pro civilní letectví požádal letecké společnosti, aby zrušily přibližně 20 procent letů. Zatím cestující mluví o tom, že snadnější je dostat se do Francie a z ní, než cestovat uvnitř země.

 

 

Macronova reforma

Francouzský prezident chce zjednodušit důchodový systém, ve kterém je kolem čtyřiceti různých způsobů odchodu do důchodu s různým věkem a různou výší důchodu. Nyní chce, jak uvádí, spravedlivější a jednodušší systém založený na bodech, podle kterého má každý důchodce za každé přispěné euro stejná práva.

Francouzům se to nelíbí a Christian Grolier, jeden z předáků odborů, řekl agentuře Reuters: „Musíme ekonomiku položit na lopatky.“ Dodal: „Lidé jsou nažhavení bojovat.“ V Paříži demonstranti dnes odpoledne pochodují z nádraží La garde du Norde na Náměstí Národa (Place de la Nation).

Dnešní titulek v deníku Le Monde hlásá: „Okamžik pravdy pro Macrona.“ Dále se v článku píše: „Následující dny jsou pro hlavu státu rozhodující zkouškou.“

Ministr vnitra Christophe Castaner ještě včera upozornil, že Francii může dnes čekat chaos, když se do demonstrace zapojí anarchistický „černý blok“ a „žluté vesty“. Podle něj se má ve Francii konat celkem až 245 demonstrací.

Poslední zprávy z Francie

Sedm z osmi francouzských ropných skladů je nyní blokováno protestujícími, což zvýšilo kritickou situaci na čerpacích stanicích po celé zemi.

„Žluté vesty“ blokují silnice v Rouen a departementech Manche a Bouches-du-Rhône. Pochody demonstrantů v Calais narušily provoz a přístav Boulogne byl zablokován auty.

V Boulogne „žluté vesty“ zablokovaly kruhový objezd již ve tři ráno.

Pařížané jsou údajně zatím v klidu, neboť na demonstraci se připravili a pohybují se na kolech. Co jim prý vadí, je mráz. Jen turisté s kufry jsou rozhořčení.

Co je velká smůla pro Paříž a její obyvatele, že u Vítězného oblouku se právě opravuje silnice. Jak ukazuje jeden ze záběru na twitteru o stávce, jsou zde velké hromady dlažebních kostek. Každý si umí představit, jak to může dopadnout. Také autor videa k tomu napsal: „Merci!“

dlažební kostky u Vítězného oblouku
Autor: foto twitter Grevedu5december dlažební kostky u Vítězného oblouku

Upozornění z historie

Ve Francii skončily předchozí pokusy o důchodovou reformu špatně. V roce 1995 po několika týdnech ochromujících protestů konzervativní vláda bývalého prezidenta Jacquese Chiraca ustoupila požadavkům odborů.

Laurent Berger, vedoucí odboru CFDT, ale uvedl, že sociální prostředí je dnes výbušnější než v roce 1995.

reklama

reklama