Ve Francii vystříleli stádo bizonů, které uteklo z pastvy. Báli jsme se o lidské životy, hájí se úřady

Smutný konec má tažení stáda bizonů, které uteklo ze statku na východě Francie. Místní úřady se nakonec kvůli obavám o lidské životy rozhodly zvířata zlikvidovat. Všech 19 kusů tak bylo zastřeleno. Smrt zvířat vyvolala rozporuplné reakce.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stádo bizonů uteklo z pastviny v departmentu Horní Savojsko už ve středu. Zvířata se sice nepřibližovala k žádným lidským obydlím, ale pohybovala se v blízkosti pěších stezek v turisticky oblíbené horské oblasti. Odborníci z Národního úřadu pro lov a volně žijící zvířata se snažili nalákat stádo zpět, ale bez úspěchu. „Nedá se s nimi manipulovat jako se stádem krav,“ vysvětlila pro agenturu AFP Aurélie Lebourgeoisová, ředitelka kanceláře prefekta departmentu.

Úřady ještě zvažovaly možnost uspání zvířat, z té ale nakonec kvůli množství potřebného anestetika také sešlo. Podle úředníků navíc nebylo jisté, že uspávací šipky trefí správná místa na těle. V opačném případě by totiž hrozilo, že se zvířata vážící od 300 do 600 kilo splaší.

V pátek se tak přistoupilo ke krajnímu řešení. Ke stádu se ráno neslyšně přiblížilo osm střelců a nevyzpytatelná zvířata zastřelili. „Pro nikoho to nebyla příjemná operace, ale bylo to nutné,“ uvedla pro AFP Lebourgeoisová s tím, že nešlo riskovat, že by se volně pohybující stádo bizonů dostalo do blízkosti lidí.

Proti zastřelení zvířat se ohradil populární komik

S průběhem akce ale ostře nesouhlasí Dominique Muffat-Meridol, majitel farmy, ze které stádo uteklo. V rozhovoru pro stanici RTL uvedl, že bizoni utekli už několikrát a vždy se bez problémů vrátili zpět. Obává se navíc, že kromě ztráty bizonů bude muset ještě zaplatit náklady spojené s jejich likvidací.

K situaci se vyjádřil také populární komik a provokatér Rémi Gaillard, který patří k velkým ochráncům zvířat. Ten si na Twitteru rýpnul do prefekta (vyšší státní úředník zastupující stát v departementu, pozn. redakce) Horního Savojska:

„Dobrý den, Pierre Lamberte, držiteli Čestné legie, Rytíři za zásluhy v zemědělství. Vaše ředitelka kabinetu dnes ráno oznámila, že 19 bizonů, kteří utekli ve středu z Megeve, bylo ’zabito bez incidentu’. Tedy vybití celého stáda je čisté a bez pochybení?“

Reklama
Reklama