Ve Velké Británii a v Nizozemsku je odvoleno. V Británii měla být odepřena možnost volit až tisícům lidí

Čeští voliči měli včera a dnes možnost volit své zástupce do Evropského parlamentu. V ČR se jako v jediné unijní zemi volí ve dvou dnech. Své europoslance si volili ještě v Irsku, ve Velké Británii i v Nizozemsku. Ačkoliv výsledky voleb budou zveřejněny až hromadně v neděli v noci, zahraniční média informují o odhadech z takzvaných exit pollů (průzkumů u východů z volebních místností). Ve Velké Británii byla údajně odepřena možnost volit až tisícům lidí, uvedl server Deutsche Welle.
Ilustrační foto: Evropský parlament
Ilustrační foto: Evropský parlament
@Europarl_EN / Twitter

reklama

Ve velké Británii bylo odepřeno volební právo možná tisícům voličů

Stovkám, ne-li tisícům nebritských občanů Evropské unie nebylo umožněno ve Velké Británii v evropských volbách hlasovat. Ve čtvrtek jim bylo ve volebních místnostech sděleno, že nejsou registrování pro volby ve Spojeném království Velké Británie, uvedl server Deutsche Welle.

Jako hlavní důvod volební komisaři uvedli, že jejich hlasovací formulář nebyl včas zpracován. V některých případech pak místní úřady přiznaly vlastní pochybení.

Britská volební komise nicméně odmítla nařčení, že je zodpovědná za odepření hlasovacího práva občanům EU s bydlištěm ve Velké Británii. Chaotickou situaci odůvodnila vládním rozhodnutím odložit brexit.

eurovolby ilustrace

ONLINE: Češi a Lotyši v sobotu odvolili své zástupce do Evropského parlamentu. Na Slovensku a Maltě se volební místnosti uzavřou ve 22 hodin.

V souvislosti s Británií se však nejednalo o jedinou skupinu občanů, kterým nebylo umožněno hlasovat. Skupina Britové v Evropě bojující za práva Britů v EU uvedla, že vláda Theresy Mayové selhala i v zajištění toho, aby mohli hlasovat i britští občané žijící v ostatních sedmadvaceti zemích unie. „Není žádným překvapením, že poštovní hlasy zmizely, dorazily pozdě nebo jednoduše nedorazily, protože postoj Spojeného království k zahraničním voličům je zastaralý a nefunkční,“ sdělila skupina.

Dvě volební místnosti v jihozápadním Londýně musely být uzavřeny kvůli v blízkosti objevené nevybuchlé bombě ze druhé světové války. Voliči však byli nasměrováni do jiných volebních oblastí.

V Nizozemsku by měla oslabit antiislámská Strana pro svobodu

Aktuální výsledky výzkumu veřejného mínění, které publikovala nizozemská národní televize NOS, naznačují, že v Nizozemsku by volby do Evropského parlamentu mohla vyhrát Labouristická strana. Informovala o tom agentura AP.

Podle výsledků společnosti Ipsos uveřejněných krátce po čtvrtečním uzavření volebních místností by měla Labouristická strana získat 5 z 26 možných míst v Evropském parlamentu. Liberální strana VVD ministerského předsedy Marka Rutteho by měla obdržet čtyři křesla.

Čtyři místa by měly dohromady získat dvě holandské populistické strany, nové Fórum pro demokracii, vedené charismatickým intelektuálem Thierry Baudetem by ve svých prvních evropských volbách dle odhadu mělo získat tři místa, zatímco antiislámská Strana pro svobodu by měla o tři křesla přijít a získat pouze jedno.

V rámci zmíněného exit pollu byli voliči ve 35 volebních místnostech požádáni, aby za plentou zopakovali své hlasování pro účely průzkumu. Výsledky byly extrapolovány taky, aby bylo možné si udělat celkový obraz s možnou odchylkou jednoho místa.

reklama

reklama