Věčné téma kouření: Rakousko zrušilo zákaz kouření v restauracích

Ve čtvrtek zrušili rakouští poslanci zákaz kouření v restauracích a barech. Ten měl u našich sousedů začít platit od letošního května. Zrušení zákazu vykompenzovali poslanci navýšením minimálního věku, od kdy si lze cigarety koupit, a to na 18 let. Informace přinesla agentura AFP.
ilustrační foto- cigarety
ilustrační foto- cigarety
Pixabay

reklama

O tom, že se nebude kouřit v rakouských restauracích a barech rozhodla ještě předchozí rakouská vláda. I přesto, že s tímto zákonem souhlasí minimálně 545 tisíc lidí, kteří podepsali petici, současná vládní koalice rozhodla zákon zrušit.

Současná vládní koalice si za svým rozhodnutím stojí. Právě zrušení zákazu kouření bylo loni klíčovým slibem volební kampaně vůdce pravicové strany Svobodných (FPÖ) Heinze- Chrisitana Stracheho. On sám je vášnivým kuřákem. Ten si stojí za tím, že zákaz narušuje právo volby a omezuje vlastníky restaurací.

Koalice ve složení konzervativců a pravicových Svobodných, ale nechtějí rozdělovat společnost, a proto hlasovali pro zvýšení věkové hraníce, kdy si lze zakoupit cigarety, na 18 let. Dále jsou pro zákaz kouření v autě, je-li v něm zrovna dítě. Právě tento zákon by měl platit od příštího roku.

Connor Clements

Dal si jointa v Anglii, v Dubaji si ale za to má jít sednout! Mladý Brit čelí vězení ve Spojených arabských emirátech za kouření marihuany

Je ale dost možné, že ani těmito novými zákony občany Rakouska neumlčí. Rakousko je poslední evropskou zemí, kde zákaz kouření neplatí a je také někdy přezdíváno „popelníkem Evropy“. Kouření je tu jen částečně omezeno oddělenými prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Podpisů na petici pro zákaz kouření však neustále přibývají a je tak dost možné, že se koalice nekuřáka Sebastiana Kurze a kuřáka Stracheho dostane do nezáviděníhodné situace.  

Vládnoucí politiky kritizuje i šéf opoziční strany NEOS Matthias Strolz, který prohlásil, že se zrušením zákazu kouření postavili proti vědě i svému svědomí. „Záměrně jste rozhodli ve prospěch smrti,“ řekl Strolz.

reklama

reklama