Vědci naklonovali policejního psa. Běžný pětiletý výcvik by měl zvládnout za necelý rok

Vědci v jihozápadní čínské provincii Jün-nan naklonovali psa, kterého nazývají „Sherlockem Holmesem policejních psů“. Jedná se o zvláštní program, v rámci něhož úřady doufají v ušetření nákladů a významné zkrácení doby výcviku u policejních psů. S odkazem na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Psa jménem Kunxun naklonovala z policejního pátracího psa pekingská biotechnologická společnost Sinogene Biotechnology Company ve spolupráci se zemědělskou univerzitou sídlící v Jün-nanu za podpory ministerstva pro veřejnou bezpečnost, uvedl státní bulvární plátek Global Times.

V deseti měsících by měl být klon připraven ke službě

Firma Sinogene doufá, že umožní společnosti dosáhnout „objemové produkce“ klonovaných psů, u nichž se výrazně sníží doba tréninku, sdělil pro Global Times zástupce generálního manažera Čao Ťien-pching. Dodal však, že náklady na klonování zatím zůstávají hlavní překážkou.

Psí klony

Klonování domácích mazlíčků je realitou. Ale je to správné?

Nyní tři měsíce starý Kunxun podstoupí rozsáhlý výcvik v oblasti odhalování drog, kontroly lidí v davu a pátrání po důkazech. Asi v deseti měsících by se měl stát plnohodnotnou policejní posilou.

Běžně pětiletý výcvik stojí přes milion a půl korun

Výcvik policejních psů běžně trvá asi pět let a stojí v přepočtu asi 1 679 000 korun, přičemž úspěch není úplně zaručen, uvedl pro plátek expert z tamní zemědělské univerzity.

Prvního psa na světě naklonovali v roce 2005 vědci v Jižní Koreji a o dva roky později začala podle deníku China Daily využívat klony labradorských retrívrů celní služba země k odhalování drog.

reklama

reklama