Vědci naměřili na Antarktidě nejvyšší teploty v historii. Na severu kontinentu bylo tepleji než v Texasu

Tento týden meteorologové naměřili na severu poloostrova v Antarktidě 18,3 °C. Dosavadní teplotní rekord z roku 2015 byl 17,5 °C. Sever kontinentu tak zažil vyšší teplotu než většina amerického státu Texas, který leží na jihu USA.
07.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ANTARKTIDA ZAŽILA NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ - PŘES 18 STUPŇŮ
07.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ANTARKTIDA ZAŽILA NEJTEPLEJŠÍ DEN V HISTORII MĚŘENÍ - PŘES 18 STUPŇŮ

Výzkumníci na polární stanici Esperanza, která se nachází nejseverněji na Antarktidě, naměřili dosud nejvyšší zaznamenanou teplotu na kontinentu. Výsledky přichází během zvyšujících se obav spojených s klimatickou změnou, píše agentura Reuters.

Nový teplotní rekord činí 18,3 stupňů Celsia. „Toto není číslo, které byste si normálně spojili s Antarktidou, dokonce ani v létě,“ řekla mluvčí Světové meteorologické organizace (WMO) Clare Nullis. Výsledek tak překročil dosavadní rekord 17,5 stupňů Celsia z roku 2015.

Jak upozorňuje CBS, severní část Antarktidy naměřila vyšší teplotu, než velká část amerického státu Texas, který se nachází na jihu země. V jeho hlavním městě Dallasu naměřili meteorologové minulý týden zhruba 11 stupňů Celsia.

Severní část Antarktidy zároveň zaznamenala vyšší teplotu než Česká republika. Místní teploty se mají podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na sobotu pohybovat mezi třemi až sedmi stupni Celsia.

Antarktický poloostrov patří mezi nejrychleji se oteplující části planety. „Hodně slýcháme o Arktidě, ale tato konkrétní část Antarktidy se ohřívá velmi rychle,“ říká mluvčí WMO.

„Množství ledu, které ztratíme každý rok z ledovce v Antarktidě, se zvýšilo alespoň šestkrát mezi lety 1979 a 2017,“ dodává Clare Nulilis. Vědci věří, že globální oteplování způsobilo tání ledu na Jižním pólu v takovém množství, že se ledovec začíná pomalu rozpadat. Kdyby se tak stalo, mořská hladina by se zvedla o minimálně tři metry v průběhu několika století, píše agentura.

Glaciolog Eric Steig, který studuje klimatické změny, nepovažuje teplotní rekord za žádné překvapení. „Ačkoli dochází mezi dekádami k odchylkám, trendem napříč kontinentem je oteplování,“ řekl pro Washington Post. Podle něj bude teplotní rekord na Antarktidě znovu pokořen v nedaleké budoucnosti.

Klimatický výzkumník z univerzity v Ohiu David Bromwich pro americký deník však uvedl, že i přes oteplování kontinentu od roku 1940 nebyly letní teploty stabilní. „Vesměs tento rekord vypadá jako jednorázová událost, která nám nic nenapoví o klimatických změnách na Antarktidě,“ tvrdí Bromwich.

V nadcházejících dnech by podle deníku Washington Post měla Antarktida zažít obecně vyšší teploty než je normálem. Některé modely předpovídají teploty mezi čtyřmi až deseti stupni Celsia.

reklama