Vědci objevili nový druh červa. Má tři pohlaví a je mimořádně odolný

Vědci z California Institute of Technology učinili překvapivý objev. V jezeře Mono v Kalifornii objevili zvláštního červa, který dokáže přežít v extrémních podmínkách. Navíc má tři pohlaví, uvádí stanice CNN.
Nově objevený druh červa z kalifornského jezera Mono
Nově objevený druh červa z kalifornského jezera Mono
CNN/Caltech

reklama

Jezero Mono se vyznačuje vysokou koncentrací slané vody. Alkalická hladina pH se zvedá až k hodnotě 10, voda je třikrát slanější než v moři. Málokterý tvor v něm proto dokáže přežít.

Doposud si vědci mysleli, že v něm žijí kromě bakterií jen dva druhy živočichů – žábronožky solné a zvláštní druh mušek. Nyní však objevili dalších osm nových druhů, přičemž všechny patří do kmene mikroskopických červů, známých jako hlístice (Nematoda).

Někteří z těchto druhů jsou parazité, jiní predátoři. Všichni se však vyznačují vysokou odolností. Dokáží snést 500krát větší dávku arsenu, než jaká je smrtelná pro člověka. Jejich další zvláštností je, že svoje potomstvo nesou ve váčku podobně jako klokani a že mají tři pohlaví. Nový druh byl dočasně pojmenován auanema sp, informace o něm byly publikovány v odborném časopise Current Biology. 

Podle vědců mohou být hlístice geneticky předurčeny k žití v extrémních podmínkách. Jejich zkoumáním chtějí zjistit, jak by tyto predispozice mohl využít člověk pro zvládání stresu a obtížných podmínek. Taktéž by vědci jejich výzkumem mohli získat informace, jak arsen ovlivňuje tělo a jak se lze mu bránit.

Jan Hron

reklama

reklama