Vědci počítají velryby z vesmíru

Vědci z Velké Británie zjistili, že počítání velryb z vesmíru může být přínosem. Dokážou rozpoznat některé druhy a sledovat jejich populace.

Výzkumníci z British Antarctic Survey (BAS) používají snímky ze vzdálenosti 620 kilometrů. Po největším možném přiblížení je obraz tak ostrý, že je možné rozeznat obrysy velryb a dokonce čtyři konkrétní druhy. To pak pomáhá k monitorování jejich populace.

O něco podobného se pokoušely i předchozí studie, zvláště kvůli omezení střetů kytovců s loděmi ve Středozemním moři. Až tento nový přístup, který se zaměřuje na snímky z kosmické lodi WorldView-3, toto může umožnit.

Kosmická loď WoldView je schopná rozpoznat na zemi objekty ve velikosti až 31 centimetrů. „Poprvé můžeme pozorovat rysy velryb jako hřbetní nebo ocasní ploutve,“ řekla pro BBC Hannah Cubaynesová z BAS.

Skupina vědců Hannah Cubaynesové se zaměřuje konkrétně na čtyři druhy velryb v různých částech zeměkoule. Patří mezi ně velryby u jižní Argentiny, keporkaci u Havaje a plejtváci u pobřeží Mexika a ve Středozemním moři. Všichni se živí filtrováním planktonu a jsou velcí až 20 metrů. Satelit pak zvířata detekuje těsně pod hladinou nebo po vystoupení nad hladinu moře.

Důvod proč vědci vidí v počítání velryb z vesmíru tak velký potenciál je jednoduchý. Současné techniky zahrnují průzkumy z letadel, lodí nebo vyvýšených míst na pevnině. Mnoho velryb se ale nevyzpytatelně pohybuje zejména kvůli potravě po celých oceánech daleko od země. Nasazování letadel nebo lodí je tak velice komplikované a nákladné. „Velryby jsou opravdu důležitým ukazatelem zdraví ekosystémů. Díky tomu, že jsme schopni shromáždit informace ve větším měřítku pomocí satelitních snímků, můžeme obecněji porozumět zdraví oceánů,“ vysvětluje Jennifer Jackson, vrchní expertka na velryby v BAS.

BAS už dokonce pomocí satelitů sleduje tučňáky nebo albatrosy. Systém je ale poněkud jiný. Ptáci jsou všeobecně menší než velryby a počítají se tedy populace obecně, ne jednotlivé druhy.

Tagy: