Vědci pojmenovali nového hada podle postavy z Harry Pottera. Tipněte si, podle které

Tým vědců z Indie pojmenoval nově objevený jedovatý druh hada z čeledi zmijovitých po věhlasném kouzelníkovi Salazaru Zmijozelovi, fiktivní postavě z knih a filmů Harry Potter. Informoval o tom web CNN.
Chřestýšovec Salazarův
Chřestýšovec Salazarův
Aamod Zambre and Chintan Seth

reklama

Vědci v nově zveřejněné studii navrhují, aby nový druh zeleného chřestýšovce Trimeresurus Lacepede (spadajícího do čeledi zmijovitých a podčeledi chřestýšovitých) byl běžně označován jako chřestýšovec Salazarův.

Hadi rodu Trimeresurus jsou silně jedovatí a žijí v jižní a jihovýchodní Asii i na některých pacifických ostrovech. V regionu se vyskytuje nejméně 48 druhů tohoto hadího rodu. Nejnovější přírůstek vědci objevili v nížinách na západě nejvýchodnějšího indického státu Arunáčalpradéš. Samci nového druhu mají na straně hlavy oranžovo-načervenalý pruh.

Ilustrační foto:kobra a muž

Jedna z největších zdravotních hrozeb? Uštknutí hadem

Proč zrovna postava Salazara?

Mocný kouzelník Salazar Zmijozel, po němž vědci hada pojmenovali, je fiktivní postavou z knih J. K. Rowlingové. Vedle Godrika Nebelvíra, Helgy z Mrzimoru a Roweny z Havraspáru se jedná o jednoho ze čtveřice spoluzakladatelů Školy čar a kouzel v Bradavicích.

Salazar Zmijozel byl rovněž zakladatelem jedné ze čtyř tamních kolejí známé jako Zmijozel, jejíž symbolem a erbovním zvířetem je had. Věhlasný kouzelník byl mimo jiné známý pro svou schopnost rozmlouvat s hady jejich řečí.

Jak dodává CNN: „Mluvčí Zmijozelu bohužel nebyl pro vyjádření k dispozici.“

reklama

reklama