Vědci v Amazonii objevili během dvou let stovky nových druhů rostlin a živočichů

Jeden z nově objevených druhů - říční delfín z řeky Araguaia
Jeden z nově objevených druhů - říční delfín z řeky Araguaia
Youtube/Chaoonnews

reklama

V oblasti Amazonie objevili badatelé 381 nových druhů rostlin a živočichů během dvou let. V průměru tak bylo každé dva dny objeveno jedno zvíře či rostlina. Vědci ale varují, že se všechny nové druhy vyskytují v oblastech, které mohou být ohrožené lidskou činností.

Celkově bylo mezi lety 1999 až 2015 objeveno více jak 2000 nových druhů rostlin a živočichů, z toho 381 nových objevů spadá do let 2014 a 2015. Alespoň tak to popisuje nejnovější zpráva, kterou vědci zveřejnili ve středu v Sao Paulu.

A jaké druhy vědci objevili? Především se jedná o rostliny (216) a ryby (93). Kromě obojživelníků (32), savců (20) a plazů (19) se encyklopedie rozšíří také o jednoho ptáka. 

Amazonský deštný prales je největší na světě a je znám svou rozmanitostí ve všech směrech. Ricardo Mello, koordinátor programu WWF Brazil Amazon uvedl, že vědci nacházejí stále nové a nové druhy různých rostlin a zvířat. Upozornil také ale, že lidská činnost, jako je zemědělství a těžba dřeva, představuje značné riziko pro flóru a faunu Amazonie.

„Všech 381 objevených druhů se vyskytuje v oblastech, kde lidstvo ničí Amazonský deštný prales. Je důležité informovat společnost o tom, že jsme to právě my lidé, kdo může za to, kolik druhů vyhynulo ještě dřív, než jsme je stačili objevit,“ řekl Mello.

Nové druhy živočichů a rostlin v Amazonii
Autor: youtube.com/Animal Planet (AP) Nové druhy živočichů a rostlin v Amazonii

Zpráva o nově objevených druzích přišla právě ve dnech, kdy Brazílie žije kauzou okolo využívání přírodních rezerv pro těžbu. Ve středu tamní soud odložil vládní nařízení, které by povolovalo těžbu v rezervaci v oblasti Renca ve východní Amazonii. Vyhláška, kterou podpořil i sám prezident Michel Temer, byla popsána odpůrci jako „nějvětší útok na Amazonii v posledních 50 letech“. Vláda uvedla, že se odvolá proti rozhodnutí soudu. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!