Vědci zaznamenali historicky první „marstřesení“

Robotická sonda InSight americké kosmické agentury NASA detekovala a naměřila chvění, o kterém vědci mluví jako o „marstřesení“ (zemětřesení na Marsu). Jedná se o první případ, kdy byl na jiné planetě zaznamenán pravděpodobný seismologický třes. Informovaly o tom zpravodajské agentury.
Ilustrační foto: sonda InSight
Ilustrační foto: sonda InSight
@NASAInSight / Twitter

reklama

Průlomový „objev“ přišel téměř po pěti měsících od chvíle, kdy sonda InSight – první kosmické zařízení svého druhu navržené pro specifický průzkum vzdálených světů – vstoupila na povrch planety Mars a začala svou dvouletou seismologickou misi na této rudé planetě.

Síla dunění o síle asi 2,5 stupně

Slabší dunění zaznamenané 6. dubna během 128 dne sondy na vesmíru vědci charakterizovali jako pravděpodobné „marstřesení“ mělo obdobnou sílu jako zemětřesení o síle 2,5 stupně Richterovy škály.

„Doposud jsme zaznamenávali zvuk v pozadí, ale tato první událost nám oficiálně otvírá nové pole: marťanskou seismologii,“ uvedl podle agentury Reuters v tiskové zprávě hlavní výzkumník pracující v projektu InSight Bruce Banerdt.

Curiosity zkoumající povrch Marsu

Sonda Curiosity objevila na Marsu jezero!

Vědci stále zkoumají data, aby přesvědčivě určili přesnou příčinu zachyceného signálu, nicméně chvění podle všeho mělo pocházet zevnitř planety a nebylo způsobeno vnějšími silami nad povrchem, jako je třeba vítr.

Mars ani Měsíc nemají tektonické desky

„Podle našich odhadů šlo o malý jev, který byl relativně blízko, možná mezi 50 až 100 kilometry vzdálený od sondy", uvedl Banerdt pro Reuters.

Povrchy Marsu a Měsíce, na kterém NASA mezi lety 1969 a 1977 zaznamenala prostřednictvím instalovaných seismometrů v rámci misí Apollo tisíce otřesů, jsou v porovnání se Zemí extrémně tiché, což přináší konstantní nízkoúrovňový seismický hluk z oceánů, nebo z důvodu počasí. Mars a Měsíc navíc nemají tektonické desky, takže jejich seismická aktivita je místo toho způsobena chladícím a kontrakčním procesem, který může být rovněž natolik silný, že roztrhne kůru.

reklama

reklama