Vejce zdražila téměř o dvě koruny za kus. Důvodem je kauza s fipronilem

Vejce jsou čím dál dražší. Na vině je skandál s fipronilem, který zvedl cenu na evropských trzích a tím pádem i cenu u nás. Ty nejlevnější tak dnes seženeme od 5 korun z kus, což je o 2 koruny více, než v létě.
11. 12. 2017 ZPRÁVY: KVŮLI KAUZE S FIPRONILEM ZDRAŽILA VEJCE TÉMĚŘ O DVĚ KORUNY ZA KUS
11. 12. 2017 ZPRÁVY: KVŮLI KAUZE S FIPRONILEM ZDRAŽILA VEJCE TÉMĚŘ O DVĚ KORUNY ZA KUS

reklama

Ještě v létě jsme mohli v českých obchodech sehnat vejce za 3 koruny a 20 haléřů. Dnes za jeden kus zaplatíme přinejmenším 5 korun. Někde se dokonce pohybují i za dvojnásobek. Podle odborníků může za zdražení vajec nedávná kauza s fipronilem.

„Volně obchodovaná vejce rapidně stoupla a je to dáno nedostatkem nosnic v Evropě, protože třeba v tom Nizozemí, v Belgii, v Německu, v Polsku se musely nosnice porazit, mluví se asi o 10 % stavu nosnic,“ říká Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

A jak se skandál s kontaminací vajec promítnul do cen u našich sousedů? Ceny vajec v Německu jsou srovnatelné s Českou republikou. V akci se tu dají sehnat ovšem výrazně levnější vajíčka, jedno pak vyjde na 3 koruny. Jak jsme se dnes ale sami přesvědčili, jsou beznadějně vyprodaná.

Cena másla stále roste

Šílenství s názvem - máslo!

Vejce v Rakousku jsou pořád drahá, například lidé ve Freistadtu za jedno vejce zaplatí v průměru 5 až 11 korun a to podle kvality.

V polském supermarketu těsně za hranicemi jsme koupili jedno balení vajec velikosti M za 6 zlotých, tedy za 36 korun. Jedno vejce tak vyjde na 3,60. A to je oproti 5 korunám, které obvykle platí zákazníci v Česku, docela podstatný rozdíl.

Na podobnou cenu jako nabízí polské obchody, bychom se ale brzy mohli dostat i my. Zemědělci totiž očekávají, že se začátkem příštího roku by se mohly ceny snížit.

„Dá se očekávat, že po Vánocích, anebo po Velikonocích ceny klesnou zase zpátky a asi o tu korunu, čímž bych se dostal zase na hladinu cen před fipronilovou kauzou,“ říká majitel statku, Josef Dvořák.

Zlevnění bychom se mohli dočkat hlavně díky novým chovům. Obměnit ty staré zasažené fipronilem totiž trvá zhruba 5 měsíců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!