Velfín? Vědci pozorovali křížence delfína drsnozubého a elektry tmavé

Vědci popisují první pozorování hybrida delfína drsnozubého a elektry tmavé (v angličtině nazývaná jako melon-headed whale, což se dá přeložit jako velryba melounohlavá) poblíž havajského ostrova Kauai. Některá média o kříženci referovala jako o novém druhu, což vědci podle agentury AP zatím nepotvrzují. Odrazují také od označení „velfín“.
Ilustrační foto: delfín
Ilustrační foto: delfín
Pixabay

reklama

Elektra tmavá je jedním z řady druhů, který je v angličtině nazýván velrybou, byť se reálně jedná o kytovce z čeledi delfínovitých. Z toho vyplývá ono zavádějící označení „velfín“, v angličtině „wholphin“.

Ve studii publikované minulý týden vědci tvrdí, že zvíře, které se objevilo u ostrova Kauai v srpnu 2017 je zřejmě prvním záznamem o hybridu těchto druhů. Jedná se rovněž o teprve třetí potvrzený případ křížence rodu delphinidae narozeného v divoké přírodě.

Označení „velfín“ se uchytilo díky kříženci kosatky černé a delfína skákavého, který se narodil v roce 1985 v havajském Sea Life Parku. Kříženec jménem Kekaimalu stále žije v mořském parku, kde pomáhá dětem pochopit genetiku.

„Vždycky jsem si myslel, že tam venku v divočině existují – jen tak to dává smysl. A je úžasné vědět, že má tam venku v oceánu bratrance,“ uvedl kurátor Sea Life Parku Jeff Pawloski.

Jedná se o křížence, nikoliv o nový živočišný druh

Některá média označila křížence delfína drsnozubého a elektry tmavé za nový druh. Podle havajského biologa Robina Bairda se ale musí ještě udát řada věcí včetně rozsáhlé hybridizace.

„Toto není ten případ, ačkoliv známe takové, kdy hybridizace vedla ke vzniku nových druhů,“ uvedl Baird. „Není žádný důkaz, který by naznačoval, že by tento případ vedl k něčemu jako formování druhu,“ dodal.

Pravděpodobným scénářem vedoucím k početí křížence bylo oddělení elektry tmavé od skupiny a následné spojení se skupinou delfínů drsnozubých. Kříženci se obvykle objevují, když v přírodě nastane pokles v populaci jednoho z rodičovských druhů tohoto křížence. Vědci se na tento pokles nyní zaměří.

reklama

reklama