Velká Británie zatlačila na kontrolu palestinských „džihádistických“ učebnic. Jsou financovány agenturou OSN, do níž přispívá EU, Británie i ČR

Britští ministři se zavázali přijmout naléhavá opatření poté, co se ukázalo, že prostřednictvím britské zahraniční pomoci skrze agenturu OSN jsou financovány palestinské školy používající učebnice obsahující texty o radikálním islamismu a mučednictví. Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto: Pásmo Gazy
Ilustrační foto: Pásmo Gazy
Pixabay

reklama

Britský Daily Mail zjistil, že desítky milionů liber z britské zahraniční pomoci pomáhají financovat školy v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, které kontroverzní materiál používají k výuce. Finanční pomoc, která prochází skrze agenturu OSN, se už některé země kvůli pochybnostem rozhodly zastavit.

Mučednictví, obětování, boj, džihád

Inkriminované učebnice například obsahují čtecí cvičení pro šestileté děti zahrnující slova „mučedník“ či „útok“ nebo básně pro osmileté, v nichž se zase nacházejí fráze jako „obětovat svou krev“ k „odstranění uzurpátora z mé země“ a „zlikvidovat zbytky cizinců“.

Devítileté děti se pak učí matematiku třeba na příkladech přidávání počtu mučedníků v palestinských povstáních, které jsou ilustrovány obrázky jejich pohřbů. Desetileté děti se pak učí, že nejdůležitější věcí je dát svůj život za „obětování, boj, džihád a zápas“.

Newtonův druhý pohybový zákon (zákon síly) pak mají jedenáctileté děti ilustrovaný na obrázku chlapce s prakem mířícího na izraelské vojáky.

Šéf irácké zpravodajské služby Saad al-Allaq

Šéf irácké tajné služby: Islamisté plánují hromadné úprky z věznic. Ankara mezitím začala posílat džihádisty zpět do Evropy

Finance proudí skrze agenturu OSN UNRWA

Školy využívající takové učebnice navštěvuje 325 tisíc školáků mladších šestnácti let. Daily Mail rovněž zjistil, že učitelé při výuce dětí volají po vraždách židů, po jejich zneužívání jako „prasat a opic“ a měli také chválit Adolfa Hitlera. Školy pak mají sloužit jako „úrodná základna“ pro nábor teroristických skupin s řadou bývalých studentů coby sebevražedných atentátníků a vůdců džihádistických skupin.

Finance mají proudit skrze Agenturu OSN pro pomoc a podporu palestinských uprchlíků (UNRWA). Velká Británie, která je čtvrtým největším přispěvatelem, během posledních pěti let poskytla 330 milionů liber (9 miliard korun) a pro tento rok přislíbila dalších 65 milionů (necelé 2 miliardy korun). Ačkoliv práce zmíněné agentury zahrnuje rovněž zdravotní pomoc sociální služby, 58 procent finančních prostředků jde na vzdělání. Z toho má být 62 procent určeno školám na Západním břehu Jordánu a v Gaze.

ČR přispívá v řádu jednotek milionů korun

Podle oficiálního webu agentura UNRWA v roce 2018 disponovala rozpočtem přes miliardu a čtvrt dolarů (necelých třicet miliard korun). Česká republika sama o sobě v tom roce přispěla 5,6 milionu korun. Z fondů Evropské unie, jejíž je ČR součástí, pak šlo vůbec nejvíce, a to 178 989 326 dolarů, tedy přes čtyři miliardy korun.

Agentura UNRWA trvá na tom, že výše uvedené školy musí dodržovat osnovy stanovené palestinskou samosprávou, která učebnice vyrábí a platí. Nicméně britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj, které má zahraniční pomoc na starosti, před několika dny uvedlo, že Spojené království lobovalo za nezávislé přezkoumání inkriminovaných materiálů, které je nyní vedeno Evropskou unií.

„Vláda Spojeného království má vůči podněcování k násilí nulovou toleranci,“ řekla mluvčí britského ministerstva. „Spojené království lobovalo za důkladné nezávislé přezkoumání učebnic používaných na okupovaných palestinských územích, které právě probíhá.“

Ozývá se řada hlasů, které tvrdí, že UNRWA šíří extremistickou propagandu. Píše o ní tak britský zahraničně politický think tank Henry Jackson Society, Marcus Sheff z izraelské společnosti Impact-se nebo konzervativní politik Lord Pickles, který agenturu považuje za „významný blok na cestě k míru“.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!