Velká prasárna, zkritizoval Babiš exekuce proti nezletilým. Vláda dala zelenou novele o převodu dluhů dětí na rodiče

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v pondělí oznámil, že se vláda dohodla na podpoře návrhu novely občanského zákoníku, který má dětem do 15 let pomoci z dluhů a zabránit jejich případným exekucím. „Velká prasárna, co se tady děje, člověk se nestačí divit, kam jsme se to dostali,“ nešetřil premiér kritikou nad současným stavem, kdy v Česku čelí exekucím více než 6 500 dětí do 15 let.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Návrh počítá s tím, že by se nově vzniklý dluh od dítěte mladšího patnácti let přenesl na jeho zákonného zástupce, tedy ve většině případů na rodiče. V případě, že dítě nemá rodiče, by závazek přešel na osobu, do jejíž péče je nezletilý svěřen.

Stačí pokuta z knihovny

Děti se nejčastěji dostávají do dluhu především kvůli nezaplacení služeb telekomunikačních společností, neuhrazení poplatků za komunální odpad, jízdě načerno v MHD, ale i včasnému nezaplacení pokuty z knihovny.

Úmyslné škody děti zaplatí

Návrh se nebude týkat škod a následných náhrad za škody, které byly způsobeny dětmi úmyslně. „V případě, že dítě způsobí škody úmyslně, tak je bude nadále hradit. Nicméně dojde také k úpravě v rámci občanského soudního řádu, kdy rodič bude ohledně činu svého dítěte brzy informován,“ uvedl pro online zpravodajství FTV Prima poslanec Lukáš Kolářík (Piráti). Ten zároveň dodal, že škody, u kterých nebude prokazatelné, zda je děti způsobily úmyslně, budou přezkoumávány soudem.

Proti návrhu se původně postavila ministerstva školství a spravedlnosti, a to zejména kvůli legislativním nedostatkům v otázce pěstounské péče, nicméně ty budou v návrhu nakonec upraveny. Návrh má podporu hnutí ANO, ČSSD, ale i opozičních lidovců a Pirátů.

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!