Velké povolební vyjednávání: Kdo bude příští čtyři roky u vládnoucího kormidla?

Kdo zde po volbách zasedne a jak náročné bude vyjednávání o vládnoucí koalici?
Kdo zde po volbách zasedne a jak náročné bude vyjednávání o vládnoucí koalici?
archiv FTV Prima

reklama

Podle posledních zveřejněných výsledků volebních preferencí se zdá, že můžeme očekávat téměř vše. Povolební vyjednávání totiž může dát vzniknout jak úplně nové vládnoucí koalici, kde v podstatě nemusí figurovat vítězná strana, tak i, navzdory předvolební rétorice, pokračování té, která České republice vládla poslední čtyři roky.

Možnost pokračování středolevé koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL není nereálná. Podle expertů, které redakce Primazprávy.cz oslovila, má dokonce několik možných scénářů. První možností by byla vláda, v jejíž čele by jako premiér stál Andrej Babiš. Hodně bude záležet na tom, jak bude mít předseda hnutí ANO silný mandát.

„Pokud by Andrej Babiš uspěl velmi dobře, dá se očekávat, že by tlačil ČSSD a KDU-ČSL, aby do vlády spíše vyslali osobnosti, které k němu mají blízko,“ uvedl politolog Jan Kubáček s tím, že by se jednalo s největší pravděpodobností o vládu bez Bohuslava Sobotky nebo Milana Chovance, ale s Jiřím Čunkem či Danielem Hermanem.

Naopak, kdyby ve volbách nemělo ANO až tak moc velkou převahu voličských hlasů, mohli by se do vlády dostat lidé z obou křídel stran. Tedy jak ti, kteří s Babišem spolupracují, tak i ti, kteří vystupují vůči jeho osobě velice skepticky. Podle dalšího z oslovených politologů by tato koalice mohla vládnout i bez Babiše coby premiéra. „Myslím si, že ta koalice se může sejít, ale pouze v případě, že Andrej Babiš bude souhlasit s tím klasickým polským modelem, kdy Jaroslaw Kaczyński nemá také žádnou oficiální funkci, ale všechno v Polsku řídí a místo něj je v čele nastrčená premiérka,“ myslí si zase politolog Jiří Pehe.

Středopravá koalice nebo menšinová vláda?

Jako ne příliš pravděpodobnou, ale i tak možnou variantu vidí experti například i středopravou koalici hnutí ANO s ODS a KDU-ČSL. Oproti TOP 09, která rezolutně odmítla spolupráci s hnutím ANO ať už s Babišem nebo bez Babiše, ODS je váhavější. I když většina vyjádření strany uvádí,  že by do koalice s ním nechtěla, po volbách může být všechno jinak. „Když by jim nabídl třeba ve vládě větší vliv, než který odpovídá jejích volebním výsledkům, tak bychom se mohli ještě divit,“ zdůraznil Pehe.

Další a pro předsedu hnutí asi nejzajímavější variantou je vytvoření menšinové vlády za tiché podpory jednotlivých politických stran. „Ta podpora by byla limitovaná podobně, jako když začínala vláda Miloše Zemana, kdy vlastně dostal toleranci jak od lidovců, tak občanských demokratů,“ vysvětlil Kubáček s tím, že by si Babiš udržel volný manévrovací prostor. „Využil by toho, že zbývající politické strany jsou v situaci spíše takových trpaslíků a mohl by s nimi jednotlivě nárazově vyjednávat, takže ta by pro něj byla poměrně dost atraktivní,“ doplnil.

Nedělní Partie

Křik a nadávky - v Partii byl Babiš a Okamura

„Antibabišovská“ koalice

Za určitých okolností by takzvané tradiční strany mohly společně vytvořit takzvanou protibabišovskou koalici a obejít v sestavování vládnoucí koalice možného vítěze voleb. „Měly by docela silný argument, že nemohou dovolit někomu kdo je trestně stíhaný, aby vedl zemi. Bude ale hodně záležet na aritmetice,“ informoval Pehe.

Na druhou stranu by ale tímto krokem mohly přihrát do karet předsedy hnutí ANO a posílit jeho oblíbenost u občanů. „S velkou pravděpodobností by tato koalice moc dlouho nevydržela neb by si strany vzájemně nevěřily a spojoval by je pouze odpor vůči Andreji Babišovi a měly by velký problém najít ten pozitivní věcný program spolupráce,“ upřesnil Kubáček.

Spolupráce s KSČM a SPD jako „beranidlo“ k vyjednávání?

V případě, že by byl Babiš odmítnut demokratickými stranami, protože nebudou chtít vládnout pod ním jakožto premiérem, připadá v úvahu i spolupráce s takzvanými nesystémovými stranami. „V úvahu přicházejí SPD Tomia Okamury, Piráti a KSČM a tam bude záležet na tom, aby měl s těmito stranami většinu, protože těžko se dá předpokládat, že by s ním šly do koalice všechny tři strany,“ říká Pehe s tím, že bude záležet na tom, kolik která strana získá procent hlasů voličů.

Kubáček tuto variantu vidí spíše jako určitého „strašáka ve skříni“. „Dovedu si představit, že by to byla jedna z možností jistého tlaku, ale vnímal bych to opravdu spíše jako variantu „beranidlo“ nebo nátlakovou a hlavně variantu, která by byla úplně nejkrajnější,“ uzavřel s tím, že mnohem pravděpodobnější vidí tuto spolupráci v rámci menšinové vlády hnutí ANO s tichou podporou SPD A KSČM.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!