Velký americký sjednotitel Buttigieg! Na černého koně demokratů by si před volbami v Iowě vsadil jen málokdo

Kdo by před volbami v Iowě vsadil na méně protřelého politika za demokratickou stranu a bývalého starostu South Bendu v Indianě Peta Buttigiege?
Pete Buttigieg
Pete Buttigieg
foto AP

reklama

Všichni musí přiznat, že na něj vůbec nemysleli a padala jména jako Biden, Sanders nebo Warrenová. V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Podle předběžných výsledků (na oficiální celkové se stále čeká) na prvních místech jsou demokratičtí kandidáti: Buttigieg 26,9 procenta, Sanders 25,1, Warrenová 18,3 a Biden 15,6.

Mimochodem Američanům se vůbec nelíbí, že se první kolo konalo v tak malém a nedůležitém státu, jako je Iowa, velikostí přibližně dvojnásobnou než Česko a s počtem obyvatel jen 3,1 milionů. Příště se budou s určitostí začínat americké volby zcela jinde a jinak.

Pete Buttigieg, kterému je osmatřicet, byl do konce minulého roku starostou městečka South Bend v Indianě, kdy se rozhodl, že naskočí na vlak volební kampaně za demokraty. Neřeknou mu jinak než Pete, neboť výslovnost jeho příjmení je obtížná a někdy se lidé neshodnou, jak jej vyslovovat. Než byl starostou, pracoval jako poradce pro firmu McKinsey & Company, působil u zpravodajské služby námořnictva a byl nasazen v Afghánistánu. Vystudoval historii a literaturu na Harvardově univerzitě a politologii a ekonomii na Oxfordské univerzitě.

Ještě před Iowou o něm jeho sympatizanti tvrdili, že má jedinečnou schopnost spojit rozdělenou Demokratickou stranu. Dokonce o něm některá média psala, že je typ léčitele pro USA a server Atlantic jej nazval „velkým americkým sjednotitelem“. Nicméně Warrenová, kterou často kritizuje pro její zdravotnickou reformu, Sanders nebo Biden byli a jsou daleko známější. Na rozdíl od levicově zaměřených senátorů Buttigieg zastává středové politické postoje. Pro některé je ale příliš „zelený“ a někteří si myslí, že jeho otevřenost k homosexualitě mu bude škodit. Zato všichni jsou za jedno, že umí získávat finanční podporu pro svou kampaň. V Iowě se pak ukázalo, že je to politik, který umí vystoupit ze stínu.

Elizabeth Warrenová v Iowě

Američtí miliardáři mají obavy z demokratických kandidátů

Mimo zmíněného vítězství Peta Buttigiege zaujalo svět také denní zpoždění vyhlášení výsledků voleb u demokratů. Způsobily to technické problémy s aplikací pro přepočítávání hlasů. Aplikace posílá výsledky z jednotlivých okrsků do centrálního registru telefonicky a zde došlo k přehlcení systému daty. Navíc demokraté v Iowě nevolí, jak je zvykem, tajným hlasováním, ale takzvaným caucus systémem. Na veřejných místech se shromažďují jednotlivé komunity (caucus) a zde každý veřejně předstoupí a řekne, koho chce volit. Diskutuje se o kandidátovi a pak se po určité době musí všichni rozhodnout, koho budou volit.

Přestože Iowa činí jen pouhých 41 z 3979 všech hlasů delegátů, má velký význam v tom, že se zde rozhoduje, kdo bude favoritem voleb a komu sponzoři dají dále důvěru. To je důvodem, proč jsou Američané na Iowu naštvaní a přejí si, aby příště volby začínaly v jiném státe, který více reprezentuje složení USA.

reklama

reklama