Velký problém Facebooku. Akcie padají!

Sociální síti Facebook za poslední týden spadly akcie o více než 10 % procent vlivem aféry úniku dat uživatelů. Tržní hodnota společnosti klesla o šedesát miliard dolarů (přes jeden bilion korun)! Skandál způsobila poradenská společnost Cambridge Analytica, která měla tajně sbírat data 50 miliónů uživatelů Facebooku. Tyto údaje sloužily politickému marketingu při poslední volbě amerického prezidenta v roce 2016.
ilustrační foto- facebook
ilustrační foto- facebook
Pixabay

reklama

Neoprávněně získané informace desítek milionů uživatelů byly využity při vývoji softwarů, které měly pomáhat ke zvolení Donalda Trumpa. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku přiznal chybu a omluvil se uživatelům. K omluvě přidal také slib, že Facebook zvýší kontrolu jednotlivých přístupů firem, které se věnují vývoji, při kterém využívají data uživatelů.

Ve vyjádření společnosti Facebook zaznělo, že osobní data využíval nejdříve profesor Alexandr Kogan z univerzity v Cambridge, a to k věděckým účelům a v souladu s pravidly sociální sítě. Data se ale dostala až ke třetí straně, zmíněné společnosti Cambridge Analytica. Ta už k využití dat neměla oprávnění.

Mark Zuckerberg
Autor: facebook.com Mark Zuckerberg

Lidé z Trumpova volebního štábu údajně měli využít kontakty na zaměstnance Cambridge Analytica a zpracovávat informace o voličích v projektu zvaném Alamo, uvedla televize ABC, která se případem podrobně zabývá. Případ zaujal i zákonodárce v USA, Británii a Brazílii, která je pro Facebook druhým největším trhem.

Akcionáři společnosti Facebook se v důsledku této aféry musejí smířit s propadem 30 dolarů na jedné akcii v porovnání s únorovými hodnotami. Tržní kapitalizace Facebooku se nyní pohybuje kolem 460 miliard amerických dolarů.

reklama

reklama