Venezuela přichází vlivem obrovské inflace o tři nuly

Představte si, že máte v peněžence tisícikorunu, jejíž hodnota se najednou změní na jedinou korunu. Tak přesně to se teď děje ve Venezuele, kde se na bankovkách budou škrtat tři nuly. Obrovská inflace totiž znehodnocuje domácí měnu bolívar. Nařízení vejde v platnost od 4. června, uvedl to prezident ekonomicky zbídačené země Nicolás Maduro,
Venezuela
Venezuela
Internet

reklama

Už v roce 2016 Mezinárodní měnový fond vydával predikce, že venezuelskou ekonomiku čekají v následujících letech inflace v řádech tisíců procent. Deprese, která ve Venezuele panuje, prakticky znemožňuje obyvatelům nakupovat běžné potraviny jako jídlo, hygienické potřeby a další nutné zboží. Levicový prezident Maduro i přes zvyšující se krizi v zemi dále utrácel veřejné peníze stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez.

Od nástupu Madura k moci v roce 2013 bolívar ztratil hodnotu oproti americkému dolaru o 99,99 procent. Škrtání nul na bankovkách se v historii neděje poprvé. Před deseti lety z bankovek také mizely tři nuly. Podle ekonomů jde pouze o psychologický efekt, protože nedochází ke skutečnému zhodnocení měny. K tomu by došlo v případě, že se změní směnný kurz, nikoli jen nominální hodnota bankovek.

V zemi stále narůstá kriminalita, počet loupeží a vražd. Nedostatek základních komodit a chudoba obyvatele motivuje k ozbrojeným loupežím a únosům. Nadále tedy dochází k rozpadu společnosti.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!