Vepříkovská deklarace: Venkov by měl mít své místo v rámci dotační politiky

Mnoho menších obcí se obává budoucnosti. Volají po zjednodušení přidělování dotací z Evropských fondů. Hlavně těch, které by na český venkov měly přijít v letech 2021 až 2027. V opačném případě se obávají mimo jiné vylidňování venkovských regionů.
9. 5. 2018 ZPRÁVY: VEPŘÍKOVSKÁ DEKLARACE: VENKOV BY MĚL MÍT SVÉ MÍSTO V RÁMCI DOTAČNÍ POLITIKY
9. 5. 2018 ZPRÁVY: VEPŘÍKOVSKÁ DEKLARACE: VENKOV BY MĚL MÍT SVÉ MÍSTO V RÁMCI DOTAČNÍ POLITIKY

reklama

Nezapomeňte na podporu venkova – právě k tomu vyzývá takzvaná Vepříkovská deklarace směřujícík k tvůrcům příštího nastavení fondů Evropské unie. Iniciátoři se obávají, že v přípravách jsou venkovské regiony opomíjeny. Systém rozdělování dotací je navíc velice komplikovaný a měl by se proto změnit.

„V současnosti se potýkáme s tím, že jsou dotace strašně složité, místo aby vlastně trhu pomáhaly, tak trh křiví. Takže máme tady obrovské výkyvy v rámci čerpání v jednotlivých letech. Naším cílem je, aby vlastně venkov měl své místo v rámci dotační politiky,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima místopředseda Sdružení místních samospráv v ČR Radim Sršeň.

18. 2. 2018 ZPRÁVY: ZA 4 DNY ZAČNOU PŘES ŘÍČANY U PRAHY PROUDIT KAMIONY. ZÁKAZ BUDE ZRUŠEN

Říčany u Prahy dál bojují s náporem kamionů, postavil se za ně ministr dopravy

Na venkov má prý pamatovat jak EU, tak i ministerstvo pro místní rozvoj

Venkov má v současné době prý spoustu problémů. „Řešíme zavírání venkovských prodejen, pošt, dopravu, nedostatek zubařů, lékařů, a pokud by ještě měla přijít ta situace, že nebude na ně pamatováno s dotačními tituly, tak může znamenat i konec venkova,“ popsal starosta obce Vepříkov Petr Bárta.

Obavy prý ale nejsou na místě. Tedy alespoň podle eurokomisařky Věry Jourové. Evropská unie podle ní na venkov pamatuje a stejně tak i ministerstvo pro místní rozvoj, které chce v příštím roce přidělit nemalé peníze právě menším obcím. „V návrhu rozpočtu je pamatováno na venkovské regiony právě v rámci společné zemědělské politiky,“ upřesnila.

„Skutečně chceme maximálně podpořit rozvoj venkova, tak aby to bylo na aktivity, které venkov skutečně potřebuje. Pro rok 2019 bychom chtěli v říjnu otevřít velké programy. Tady se bavíme o jednotkách miliard. Takže já doufám, že budou na venkově spokojeni,“ doplnila ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (nestr. Za ANO). Vypadá to tak, že přání venkova by se mohlo vyplnit. Tedy pokud nezůstane tvrzení ministryně pro místní rozvoj jen u slov.

reklama

reklama